wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Sposób na nadwagę?

23.10.2008

SOLARIUM&Fitness

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat zaobserwowano na świecie gwałtowny wzrost liczby osób z nadwagą. Nastąpił on również w krajach, w których do tej pory był to problem raczej marginalny.

Rośnie także skala tego zjawiska, gdy porównamy stopień nadwagi z jaką mamy do czynienia obecnie, z tym sprzed paru dekad, coraz częściej bowiem spotykamy się ze zjawiskiem nadwagi olbrzymiej. Tak mówią statystyki i sami zresztą widzimy te zmiany na co dzień. To jednak nie wszystkie problemy, które trapią ludzkość z coraz większym nasileniem. Raporty są również bezlitosne w sprawie wielu innych chorób nazywanych wymownie – cywilizacyjnymi.

Wspólny mianownik
Co łączy rosnącą nadwagę, cukrzycę, choroby serca, stawów, a nawet banalny – jak mogłoby się wydawać – trądzik? To właśnie badania nad trądzikiem i cukrzycą były punktem wyjścia dla rewolucji w dziedzinie dietetyki jaką zapoczątkował Otto Schaeffer. To on jako pierwszy około 35 lat temu zwrócił uwagę na zróżnicowanie produktów żywnościowych ze względu na szybkość z jaką organizm jest w stanie pozyskać z nich czystą energię w postaci wzrostu stężenia glukozy we krwi. To on też zauważył, że przyczyną wielu współczesnych chorób (z nadwagą na czele) jest nowoczesna dieta oparta na produktach dostarczających „łatwej energii”. W niecałe trzy lata później użyto po raz pierwszy terminu indeks glikemiczny do opisania tego zjawiska. W rezultacie w 1981 roku D. J. Jenkins zaproponował podział żywności zawierającej węglowodany według wskaźnika GI. Na podstawie powstałych wtedy tabel zaczęto opracowywać dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Jaka jest skuteczność takiej diety dla procesu odchudzania?
Otóż podążając za badaniami D. E. Thomas opublikowanymi w “Cochrane Database of Systematic Reviews”, gdzie porównano skuteczność często stosowanych do tej pory diet: 1000 kcal, niskotłuszczowej z dietą niskokaloryczną i jednocześnie o niskim GI, jak również dietę o normalnej zawartości kalorii ale o niskim GI: wyniki tego eksperymentu były zaskakujące, gdyż wykazały, że zastosowanie niskiego GI przynosi oczekiwane rezultaty nawet, gdy sama dieta nie jest niskokaloryczna, co zdruzgotało ostatecznie pogląd, że aby uzyskać stały efekt utraty wagi, należy stosować drakońskie diety, lub głodzić się.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-13 00:48:45
~Zośka

Regularne posiłki, zbilansowana dieta i ćwiczenia a do tego polecam skuteczny "spalacz tłuszczu" firmy Olimp: Define It Lady. Firma stworzyła linię Queen Fit specjalnie z myślą o kobietach. I w niej można znaleźć coś takiego. Bardzo szybko zaczyna swoje działanie. Będziesz zadowolona. Ja jestem!

2009-03-04 07:07:41
~ar

Kiedy łapie mnie głód sięgam po wildwestjerky niskokaloryczną przekaskę z suszonej wołowiny bogatą w bialko/50%/. To naprawdę działa.Poszukaj,poczytaj i zamów bo warto

2009-01-20 20:59:59
~klapek

ciagly pospiech,jedzenie -do ktorego nie przywiazujemy uwagi brak aktywnosci fizycznej to problem wiekszosci ludzi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.