wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Budowanie masy – węglowodany i tłuszcze

fot. Thinkstock
20.04.2012

SOLARIUM&Fitness

Podczas gdy łatwo zaniechać jakiejkolwiek aktywności fizycznej usprawiedliwiając się złą pogodą, część z nas znajduje jednak czas i możliwości na zatroszczenie się o swoją sylwetkę o każdej porze roku.

Jedną z takich osób jest nasz bohater, który postanowił nie marnować czasu przed telewizorem bądź komputerem, poświęcając go na kształtowanie muskulatury, by przyszły sezon wakacyjny przywitać w „nowych kształtach”.

Nasz przyszły kulturysta już wie, że zdrowy rozsądek i umiar nakazują, by wbrew twierdzeniom „doświadczonych kolegów” nie przeciążać organizmu szalonymi ilościami białek i spożywać zaledwie 1,6-1,7 gramów tego składnika na każdy kilogram swojej masy. Planuje też podzielić swoją dzienną dawkę protein pomiędzy wszystkie przyjmowane posiłki, w każdym z nich nie przekraczając 20-30 g. Nasz bohater wie już też, że nie samym białkiem kulturysta żyje, ale staje teraz przed kolejnym pytaniem: czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące pozostałych składników odżywczych?

Zacznijmy od węglowodanów

Cukry to podstawowe źródło energii niezbędnej dla wszystkich żywych komórek naszego ciała, energii nie tylko istotnej dla istniejących już i pracujących tkanek mięśniowych, ale i koniecznej przy tworzeniu nowych. Spożycie węglowodanów dodatkowo w sposób pośredni wpływa na gospodarkę białek, a co za tym idzie, optymalne wykorzystanie ich w celach budulcowych, oraz ma wpływ na prawidłową przemianę tłuszczów. W praktyce odpowiedzialna jest za to insulina – hormon powstający w bezpośredniej reakcji naszego ustroju na spożyte cukry. Zasadniczą rolą tego hormonu jest regulacja procesu przyswojenia glukozy z krwi w komórkach wątroby i mięśni, i zmagazynowanie jej w formie glikogenu. Insulina jednak reguluje także systemy odpowiedzialne za przyswojenie aminokwasów przez tkanki warunkujące ich wzrost i z kolei, wracając do punktu wyjścia, insulina jest jednym z elementów układu, którego rolą jest zapobieganie zużyciu białek tkankowych jako energii podczas wysiłku, na rzecz ciągłego obrotu węglowodanami: glukoza daje glikogen, a ten ponownie rozpada się do glukozy. Tak więc dbałość o stały poziom glikogenu w tkankach, nie tylko zabezpieczy nam odpowiednią ilość paliwa potrzebnego podczas sesji treningowej, ale też sprawi, ze sesja ta da oczekiwany efekt przyrostu masy mięśniowej.Do czego nam potrzebne tłuszcze?
Wielu początkujących kulturystów w panice przed wzrostem masy tłuszczowej redukuje drastycznie udział tłuszczów w swojej diecie. Skoro idę na siłownie po to by spalić sadełko i zamienić je w czyste mięśnie, jak mogę ze spokojnym sumieniem wciąż jadać tłuszcze? Nim się stanie dla nas oczywiste, że tłuszcze są jednak podstawą diety kulturysty, należy wyjaśnić pokrótce czym są tłuszcze i jakie mamy ich rodzaje. Te nierozpuszczalne w wodzie związki estrów gliceroli z kwasami tłuszczowymi są dla nas najbardziej kalorycznym składnikiem odżywczym, dającym aż 9 kcal na każdy gram.

W zależności od budowy samych reszt kwasowych, tłuszcze możemy podzielić na nasycone i nienasycone. Przeważnie związki z pierwszej grupy znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem ssaków morskich i ryb. Tłuszcze roślinne przeważnie są nienasycone. Wyjątek stanowią orzechy kokosowe, nasiona drzewa kakaowego i orzeszki ziemne – wszystkie one zawierające kwasy nasycone. Kwasy tłuszczowe nienasycone z kolei ze względu na położenie podwójnego wiązania w łańcuchu węglowym dzielą się na trzy grupy: omega-9, omega-3 i omega-6. W tej ostatniej grupie znajdują się też tzw.: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), gdyż jako nieprodukowane przez nasz organizm, a konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania, muszą pojawiać się regularnie w naszej diecie.

Jedną z najbardziej chyba obrazowych funkcji tłuszczów jest ich rola w tworzeniu hormonów, w tym testosteronu, który to z kolei jest podstawowym hormonem uczestniczącym w budowaniu masy mięśniowej.

Wydaje się, że sam ten fakt powinien nas już przekonać do wprowadzenia tłuszczu do naszego menu. Ale to nie wszystko. Otóż tłuszcze są również niezbędne w przyswajaniu witamin A, E, D, K. Dodatkowo, tłuszcze nienasycone regulują gospodarkę cholesterolową i paradoksalnie potrafią wpływać na przyspieszenie utraty tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń. Dowodzą tego m.in. wyniki badań przedstawione przez naukowców z University of Colorado (Kritekos AD i in.). Ponadto, na stałe obciążenie stawów podczas ćwiczeń oporowych, zagrożenie mikrourazami i rosnące obciążenie serca jest jedna wspólna recepta – NNKT. Zatem tłuszcz zdecydowanie tak, ale ten najwyższej jakości, zawarty w rybach morskich i olejach roślinnych. Da nam on najwięcej korzyści nie tylko warunkując stały, równomierny dopływ energii potrzebnej podczas treningu, ale też zapobiegając objawom przetrenowania.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-29 19:43:50
~Filian303

Ja znalazłem duzo lepsze artykuły i bogatsze na tej stronie http://facetrenuje.pl/

2012-12-29 18:45:42
~aga

MOJE FILMIKI NAGO: http://daa.pl/4mc8 Podobam Ci Się? :)) ;*

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.