wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Tajemnica w… dłoniach

fot. Kunhbauch
20.04.2012

SOLARIUM&Fitness

Nie zawsze mamy wspaniały dzień i nie zawsze wszystko układa się akurat tak jak byśmy tego chcieli… A może istnieje na to jakiś sposób?

Spieszę z praktycznymi radami ruchowymi, tym razem wystarczy tylko koncentracja i tajemnicze ułożenie… dłoni.

Czy zauważyliście Państwo jak wielcy światowi politycy podczas negocjacji układają dłonie? Opuszki palców złączone, a dłonie centralnie z „centrum ciała” skierowane na odbiorców. To jedna z mudr, wzmacniająca koncentrację i siłę przekazu.

Od wieków różne gesty dłoni były stosowane w wielu kulturach i religiach świata, jako wewnętrzny, symboliczny przekaz duchowych wartości, sił czy nauk. Wyrażały uczucia i emocje ludzi je wykonujących. Dodawały siły i odwagi, usuwały przeszkody.

Niektóre gesty czy układ dłoni są spontaniczne; na przykład gdy jesteśmy źli – zaciskamy dłonie w pięści, modląc się, czy prosząc w myśli – składamy ręce. Dosłowne znaczenie sanskryckiego słowa mudra oznacza „to, co przynosi radość”. Mud oznacza radość, ale również gesty wykonywane w celu zadowolenia Bogów. Ra oznacza: to, co daje.Mudry
Mudry są to specyficzne układy rąk polegające na odpowiednim łączeniu palców zarówno jednej jak i dwóch dłoni. Mudry zarówno leczą jak i przeciwdziałają chorobom.

Sanskryckie słowo mudra (pieczęć, znak, gest) oznacza symboliczne ułożenie dłoni i palców używane szeroko w różnych ceremoniach, tańcu oraz w rzeźbie, malarstwie i w recytacjach w Indiach i w innych krajach na Dalekim Wschodzie. Na przykład w sztuce pozycja rąk przedstawionej postaci może symbolizować stan ducha bądź oznaczać ważny epizod z jej życia.

Różne pozycje, gesty, układy palców czy ćwiczenia oddechowe (pranajamy) mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że będziemy je ćwiczyć z odpowiednim nastawieniem psychicznym.  Dopiero silne wewnętrzne nastawienie i intensywność ćwiczeń czynią z danego gestu mudrę.

Mudry praktykowane są oddzielnie, ale także jako część innych praktyk jogi, bądź w wielu kulturach podczas rytuałów religijnych. Mudra joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni. Wiele z nich jest odwzorowaniem ćwiczeń hatha-jogi. Na naszych dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów, które są odbiciem narządów naszego ciała, a także naszego umysłu i zmysłów. Działając na te punkty poprzez układy mudr, wywołujemy określone efekty, jak na przykład: poprawa stanu zdrowia fizycznego jak i psychicznego, wyciszenie się, czy wprowadzenie w stan relaksu i medytacji.

Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną. Inaczej niż ćwiczenia jogi klasycznej, mudry jeszcze do niedawna okryte były tajemnicą i znane tylko nielicznym. Przez kilka tysięcy lat praktykowane przez hinduskich joginów, dopiero w ostatnim czasie spopularyzowane zostały w szerszym gronie sympatyków jogi.

Każdy mając tylko obie dłonie i wszystkie palce może praktykować proste i przyjemne mudry. Trzeba się tylko wyciszyć zewnętrznie i wewnętrznie, i starać się maksymalnie skupić na wykonywanym ćwiczeniu.

1 2
Tagi: mudramudrydłonie
REKOMENDACJA
2013-01-08 19:58:44
~link

zobacz tez http://www.uzdrowicielreiki24krako w.hpu.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.