wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Techniki rozwiązywania sytuacji konfliktowych

fot. Archiwum
20.04.2012

SOLARIUM&Fitness

Konflikt oznacza relację, w której ma miejsce wymiana negatywnych wpływów między jej uczestnikami, oraz często poczucie zagrożenia interesów stron.

Co warto wziąć pod uwagę rozpoczynając rozmowy?

Przedmiot negocjacji
Najbardziej podstawowym elementem negocjacji w sytuacji konfliktowej jest ich przedmiot. To właśnie przedmiot negocjacji jest sednem dyskusji, kiedy przedstawiamy nasze żądania, kiedy zajmujemy stanowisko, kiedy proponujemy kompromis lub kiedy bronimy własnego stanowiska. Naturalnie, obie strony będą dążyły do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Jednocześnie jednak są świadome, że nie jest możliwe osiągnięcie wszystkiego, czego sobie życzą. Konieczne będzie być może sięgnięcie po kompromis, by negocjacje nie zakończyły się fiaskiem lub by strona przeciwna nie wycofała się z rozmów przedwcześnie.

Powstaje, zatem pytanie: „Jak daleko mogę się posunąć, i w którą stronę?”

Zajmij stanowisko zdecydowane, ale nie zanadto. Bądź gotów na ustępstwa, pamiętając przy tym jednak o własnych celach i interesach.

Równowaga sił
Jak wspomniałam we wstępie, negocjacje opierają się na współzależności. To oznacza, że strony są do pewnego stopnia od siebie zależne. W rzeczywistości ta zależność nie jest równomierna. Często zdarza się, że jedna strona potrzebuje drugiej bardziej. Równowaga sił w takiej sytuacji jest naruszona. W ten sposób strona występująca z pozycji siły znajduje się w dużo wygodniejszej sytuacji. Z kolei, posiadanie zbyt wielkiej siły oznacza również ryzyko. Kiedy jest się zdominowanym przez przeciwnika używającego siły, naturalną reakcją jest „oddać cios”. Powstaje wtedy ryzyko zaangażowania się w walkę (o siłę), a kiedy się walczy, możliwość osiągnięcia dobrego rezultatu w negocjacjach jest znikome. Dlatego używając siły przy „stole negocjacyjnym”, staraj się zachować równowagę sił. Nie dopuść do tego, by Twój oponent cię zdominował, ani sam nie staraj się go zdominować.Atmosfera pomiędzy stronami konfliktu

Ważnym zagadnieniem w negocjacjach jest również kontakt osobisty między stronami konfliktu. Nawiązywanie dobrych stosunków z negocjatorami, przy zachowaniu stanowczego stanowiska w przedmiocie konfliktu jest niezbędne. Istotne jest tutaj odnalezienie równowagi pomiędzy dwoma skrajnościami. Współpracując, tzn. będąc przyjacielskim i poufałym, stajemy w obliczu ryzyka dominacji lub braku zaufania oponenta. Z drugiej strony, demonstrując wrogie i nieprzyjazne zachowanie, narażamy się na ryzyko, iż negocjacje staną się bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Aby budować atmosferę życzliwości, po pierwsze, „kop piłkę, a nie człowieka”. Unikniesz wtedy przerodzenia się dyskusji w walkę. Każdy z negocjatorów musi zrozumieć, że jego oponent także znajduje się w roli negocjatora. Jeśli jest stanowczy w przedmiocie negocjacji, nie oznacza to, że jest nieprzyjemnym i sztywnym człowiekiem.

Jak budować atmosferę życzliwości w sytuacjach konfliktowych?
Uznaj punkt widzenia drugiej strony. Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest potrzeba szacunku i uznania. Zaspokajając tę potrzebę, pomagasz tworzyć klimat porozumienia. Uznanie punktu widzenia drugiej strony nie oznacza, że się z nim zgadzasz. Oznacza natomiast, że akceptujesz go jako jeden z możliwych, słusznych i uzasadnionych punktów widzenia.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.