wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Fitness wczoraj i dziś

21.01.2009

SOLARIUM&Fitness

Słowo fitness wyparło dawną i popularną nazwę aerobik. Gdzie ma swój początek to, tak masowe, zjawisko i co dokładnie oznacza? Można zadać pytanie, czy fitness się zmienił lub jak bardzo się zmieniał na przełomie lat i gdzie jest granica pomiędzy aerobikiem a dzisiejszym fitnessem.


Rodowód tego co określamy mianem fitness jest niemal tak stary jak nasza europejska cywilizacja, chociaż z pewnością w innych wcześniejszych kulturach dałoby się również go odszukać. Z antycznej Grecji wywodzi się kult ciała i sprawności fizycznej. Konsekwencją tego kultu była idea rozgrywania igrzysk. Olimpiada, jej powtarzalność w czteroletnim cyklu, służyła Grekom do odmierzania czasu.

Fitness jako idea promowania aktywnego stylu życia i sprawności fizycznej ma już na świecie kilkudziesięcioletnią tradycję.

W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej stał się ruchem masowym. W Polsce z fitnessem mamy do czynienia tak naprawdę od początku lat dziewięćdziesiątych, tym niemniej ma on u nas wielu zwolenników. Poprzednikiem fitnessu był aerobik, nazwę swą wywodzący od greckich słów: powietrze i życie, co oznacza, że aby być zdrowym, należy dostarczać organizmowi tlenu. A najlepiej uczynić to poprzez ruch. Początków aerobiku możemy doszukiwać się w latach sześćdziesiątych i są one związane z nazwiskiem dra Kenetha Coopera – amerykańskiego trenera, lekarza wojskowych jednostek specjalnych. Opracował on i rozwinął podstawy treningu wytrzymałościowego. K. Cooper jest twórcą nazwy aerobik – pod tym pojęciem krył kombinowany ruchowo-wytrzymałościowy trening kosmonautów.


Metody i zasady treningu Coopera trafiły do przekonania takim osobom jak Jane Fonda, która zaczęła je rozwijać i popularyzować, dodając do nich muzykę i oprawę estetyczną. To był początek popularności aerobiku.
Jane Fonda stała się symbolem i prekursorką aktywności fizycznej nazywanej aerobikiem. Aerobik rozwinął się w dwóch kierunkach: gimnastycznym i tanecznym.

Pod koniec lat siedemdziesiątych przez Jackie Srensen został opracowany 30-minutowy trening, który składał się z podskoków i biegania. Został on ostro skrytykowany w Europie Zachodniej przez lekarzy i naukowców na początku lat osiemdziesiątych. I tu pojawiła się amerykańska tancerka – właścicielka jednego z pierwszych centrów fitness w USA – Karen Voight. Opierając się na rezultatach najnowszych badań naukowych przeprowadzonych w Los Angeles, wprowadziła choreografię, skutecznie w ten sposób zmniejszając obciążenie stawów.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.