wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Naturalne lekarstwo, cz. II

21.01.2009

SOLARIUM&Fitness

W poprzednim numerze przedstawiłam nieoceniony wpływ dotyku na ludzki organizm, tym razem zaprezentuję Państwu działanie masażu. Jako że jest to zabieg znany od zarania dziejów, warto zacząć od krótkiego rysu historycznego.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o masażu, uważanym za jedną z dziedzin wiedzy lekarskiej, pojawiły się już 3000 lat p.n.e. Zarówno w Indiach, jak i w Chinach, był wykonywany podczas rytuałów religijnych. (Zapewne dlatego, w nawiązaniu do historii, współczesne zabiegi w SPA noszą miano rytuałów). Szczególnym szacunkiem darzono masaż również w starożytnej Grecji. w tym przypadku miał on jednak zupełnie inne znaczenie. Służył bowiem poprawie kondycji sportowców, czyli biorąc pod uwagę ówczesny kult ciała, można by rzec, że spełniał podobne funkcje do tych, które pełni dziś. Wzmianki o masażu można również znaleźć w kronikach historycznych państwa rzymskiego – w tym przypadku jako zabieg leczniczy. Jednak o masażu, w dzisiejszym znaczeniu, można mówić dopiero w XVI wieku. Wtedy to chirurg Ambroży Pare zaobserwował, że głaskanie obolałych po operacji miejsc przynosi zarówno znaczną ulgę w cierpieniu jak i wywiera korzystny wpływ na skórę i mięśnie. Swoje spostrzeżenia zanotował i zaczął stosować masaż jako oficjalną metodę leczenia. Od tej pory zainteresowanie masażem stopniowo wzrastało, aby osiągnąć swój renesans we współczesnych czasach.Co daje masaż
Dzisiaj doskonale zdajemy sobie sprawę z dobroczynnego wpływu masażu. Wiadomym jest, że poprawia sprężystość mięśni, jednocześnie łagodząc bóle. Usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych w synapsach, przez co poprawia koordynację ruchów i szybkość reakcji. Stymuluje przepływ krwi, przyspiesza zaopatrywanie komórek w substancje odżywcze i tlen.
Zwiększając przepływ krwi przez dużą liczbę naczyń włosowatych, zmniejsza ciśnienie w naczyniach tętniczych, a co za tym idzie, poprawia krążenie. w konsekwencji działa przeciwżylakowo oraz powoduje znaczną redukcję cellulitu. Masaż uaktywnia również pracę układu immunologicznego – przyspiesza przepływ chłonki – która rozprowadza po ciele, odpowiedzialne za odporność, limfocyty.
Ma ogromny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Zmniejsza napięcia psychiczne, a w stanach pobudzenia, odpowiednio wykonany, skutecznie uspokaja. Psychologowie wychodzą z założenia, że w ciele gromadzą się wszystkie przeżycia i doświadczenia, tworząc emocjonalny pancerz. Podczas dotyku skorupka ta mięknie, puszcza. Dzięki temu jest nam łatwiej trafić do własnych pozytywnych emocji, a w konsekwencji odprężyć się.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-01-24 20:24:46
~http://www.tinyurl.pl?RwtOSxWX

http://www.tinyurl.pl?RwtOSxWX

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.