wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Niedoceniane dźwięki

fot. Archiwum
14.10.2011

SOLARIUM&Fitness

Świat, w którym obecnie żyje człowiek, wypełniony jest dźwiękami. Jednak to co nas dzisiaj otacza to coraz częściej hałas, czyli dźwięki niechciane.

Dopiero gdy sami zdecydujemy o innych dźwiękach, włączamy je do słuchania. Odpowiednio dobrane, mogą mieć zbawienny wpływ.

Wiedza przodków
Przodkowie ludzi uważali, że muzyka jest w stanie poskromić dzikie zwierzęta, przesuwać z miejsca na miejsce lasy i góry, zatrzymywać strumienie wód, uspokajać wzburzony żywioł. Muzyka przedstawiała siłę magiczną. W rękach kapłana czy czarownika, widziana była jako instrument oddziaływania na innych. Muzyka instrumentalna, wokalna i taniec traktowane były magicznie, leczniczo, ale także złowieszczo, w zależności od tego kto, i jak używał powyższych elementów.

Współczesny podział dźwięków
Dziś wiadomo, że otaczający człowieka świat „nasycony” jest infradźwiękami, dźwiękami słyszalnymi oraz ultradźwiękami wytwarzanymi przez licznych przedstawicieli świata żywego oraz przyrody nieożywionej. Infradźwięki są niesłyszalne, lecz odczuwalne, posiadają częstotliwość drgań poniżej 20 Hz. Dźwięki słyszalne to te o częstotliwości w przedziale 20-20000 Hz, natomiast ultradźwięki, także niesłyszalne, to dźwięki o sile ponad 20000 Hz. Ultradźwiękami można leczyć, ale również uśmiercać, np. małe rybki i inne stworzenia wodne. Dźwięk to pewnego rodzaju przepływ mocy, przemieszczanie się energii.Dźwięk inspiracją naukowców
Terapię dźwiękiem określa się dziś mianem sonoterapii. Wykorzystywana jest w niej wiedza o fizycznych właściwościach dźwięku jako metody leczniczej. Szamani, kapłani i mnisi już bardzo dawno wiedzieli, że dźwięk w sposób fizyczny kształtuje materię. Potwierdził to w XVIII w. swymi badaniami niemiecki muzyk i naukowiec Ernst Chladni, pokazując bezpośredni wpływ dźwięku na materię. W 1787 r. napisał książkę Entdeckungen im Reich des Klanges in 1787. Jest to pierwszy ogólny traktat o akustyce. Chladni pokrywał metalowe płytki cienką warstwą piasku i przeciągał smyczkiem po ich brzegu. Wibracje rozpraszały piasek w szczególny sposób, tworząc wzory. Chladni analizował te wzory i stwierdził, że wibrująca płytka tworzyła zestaw tonów (pojedyncze i akordy), które korespondują z akordami tworzonymi przez wibrującą strunę. Wyniki badań Chladniego wykorzystał i rozwijał szwajcarski doktor medycyny i nauk przyrodniczych, Hans Jenny (1904-1972). W roku 1967 opublikował książkę, która stanowi przełom w dziedzinie medycyny dźwięku KymatiK – Hellen und Schwingungen mit ihres Struktur und Dynamik – Cymatics – The Structure and Dynamice of Wawes and Vibrations. Stosując elektroniczne oscylatory dźwięku i wyszukaną aparaturę fotograficzną udowodnił, że dźwięki stanowią podłoże materii. Zarejestrował chwilowe, kształtujące oddziaływanie tonów akustycznych na różne substancje ułożone na blaszanej płytce (piasek, opiłki żelaza, krople wody itp.), które w miarę wzrostu częstotliwości dźwięków, przybierały coraz bardziej złożone i harmonijne struktury geometryczne i wzory. Tym samym zjawiskiem zainteresował się brytyjski naukowiec i lekarz dr Peter Guy Manners, który odkrył, że przyczyną chorób jest zakłócenie harmonii podstawowej wibracji ciała. Jak sam mówi: Gdy jednak którykolwiek z elementów układu fałszuje lub wypada z rytmu, wówczas zaczyna się problem, który trwa do czasu, aż odtworzymy te niezbędne harmonijne sygnały (...).

W harmonii z dźwiękiem
Wewnętrzna harmonia człowieka z sobą samym i z otoczeniem jest często zagrożona przez codzienny stres związany niemal ze wszystkimi dziedzinami życia. Zastosowanie odpowiedniej terapii muzycznej może okazać się zbawienne.

Odpowiednia muzyka uspokaja, wycisza nasze wnętrze, umysł, powoduje spokojniejsze bicie serca. Delikatna i subtelna z wplecionymi elementami natury, sama w sobie potrafi być wręcz lekarstwem. Zamiast leków uspokajających czy też nasennych, czasami można posłuchać po prostu odpowiedniej muzyki. Dobrze dobrane wibracje dźwięku mogą być podstawą ożywienia i wzmocnienia samouzdrawiajacych zdolności organizmu.

1 2
Tagi: muzykaharmoniadźwiękihałas
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.