wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Marsz po zdrowie

Fot. Jolanta Kuhbauch
05.01.2012

SOLARIUM&Fitness

Wydawałoby się, że po eksplozji fitnessu i rozwoju golfa w Polsce w ostatnich latach, nic nas już nie zaskoczy. Aż do pojawienia się mega trendu, za jaki uważany jest walking.

Walking to wynalazek amerykański. Prawdopodobnie pierwszy walker był Szkotem, nazywał się Robert Berclay i w 1809 roku przemaszerował 1000 mil w 1000 godzin po okręgu na oczach 100.000 widzów. Czy ów Szkot już wówczas maszerował z tzw. przyruchem ramion, źródła nie podają. Jednym z pierwszych „guru” walkingu w USA był Gary Yanker, który w 1983 napisał „Przewodnik dla początkujących”. Dziś możemy korzystać z kursów dla rożnych grup docelowych od dzieci poczynając, poprzez grupy 50 plus, osoby z nadwagą, z ambicją (tu trudniejsze warianty), Power, Slow i Nordic Walking. Szczególnie ten ostatni, rodem ze Skandynawii, w ciągu ostatnich sześciu lat robi niesamowitą furorę.

Liczba osób uprawiających Nordic Walking w Europie od 2000 roku do końca 2006 wzrosła 17-krotnie. Również w Polsce z dnia na dzień przybywa maszerujących z kijami i – co cieszy – również ci, którzy do tej pory nie uprawiali żadnej aktywności ruchowej, złapali za kije. Oby tak dalej...W ciągu paru lat Nordic Walking dokonał przełomu wśród ćwiczących Finów bez względu na ich wiek i poziom zaawansowania. Szacuje się, że w przybliżeniu 400.000 Finów uprawia obecnie Nordic Walking, a połowa całej populacji próbowała Nordic Walking przynajmniej raz. Co jest takiego w Nordic Walking, że przyciąga ludzi? Nordic Walking jest tak popularny, ponieważ jest skuteczny, łatwy i niedrogi.

Najstarsza forma treningu narciarzy biegowych
Już w starożytnych czasach pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie. To właśnie turyści nauczyli się od nich korzystania z kijów wędrując po wrzosowiskach i górach. Na stromych zboczach gór centralnej Europy używali nawet dwóch kijów. Źródło Nordic Walking można odnaleźć również w letnich ćwiczeniach narciarzy, które bardzo przypominają obecną formę sportowego wykorzystywania kijków w Finlandii.

Narciarze używają kijków od dziesięcioleci, aby uczynić swoje letnie treningi bardziej skutecznymi. Kijki pomogły sportowcom osiągnąć wytrzymałość w długich sesjach treningowych oraz siłę za pomocą ćwiczeń skocznościowych na stoku. Narciarze używali długich kijów narciarskich, a wyraźnym celem tego treningu było przygotowanie się do zawodów. Pod koniec lat 80. podjęto próby promowania Nordic Walking w kręgach sportowych, wiele szkół uwzględniło je w swoich programach nauczania. Co roku podejmowano w Finlandii różnorodne eksperymenty, aby wypromować i rozszerzyć Nordic Walking. W latach 90. w Ameryce powstał, Power Walk, w którym kijki wykorzystywano dla zwiększenia specjalnej efektywności tej formy marszu.

Wykonano wiele badan naukowych porównujących skuteczność chodu przy pomocy kijków ze zwykłym marszem. Badania te wykazały, że kijki zwiększają intensywność marszu w różnorodny sposób. Fińskie Nordic Walking odbiega od stylu amerykańskiego w sensie pozytywnym, dzięki stosowaniu techniki rozluźnienia uchwytu kijka, stosowanej także w narciarstwie biegowym, w którym wykorzystanie kijków nadaje rytm marszu oraz wydłuża i przyspiesza krok. Ponieważ chód jest najbardziej funkcjonalną formą ćwiczenia dla ludzi dbających o swoje zdrowie, ludzie profesjonalnie pracujący w sporcie, zaczęli się interesować tymi efektami stosowania kijków, które poprawiają korzyści wynikające z uprawiania chodu.

1 2
REKOMENDACJA
2012-04-18 16:53:12
~4x4max

Zbliża się weekend majowy, wybierz się do nas w najstarsze góry w Polsce. Wpisz w google "offroadowa majowka sudety" nie musisz mieć samochodu terenowego aby posmakować bezdroży Sudetów Środkowych - zapraszamy!

2012-01-06 17:54:00
~arena ruchu

Nordic Walking czy Nordic Fitness - świetna sprawa - moje motto brzmi - Nordic Walking piękna sprawa - marsz po zdrowie i zabawa - Nordic Walking Poznań - www.arenaruchu.com.pl

2012-01-06 17:00:20
~mgg

znaczy stolica

2012-01-06 16:59:30
~mgg

barlinek stolca nordic walking

2012-01-06 16:24:54
~Magda

na nordic walking,na odchudzanie polecam mające tylko 64 kalorii odżywcze wild jerky.

2012-01-06 15:30:59
~Babeczka

W Polsce szczególnie modne wśród Emerytek..

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.