wyszukanie zaawansowane

Solarium&Fitness

Budowanie masy – węglowodany i tłuszcze

fot. Thinkstock
20.04.2012

Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku powinien nam przyświecać zdrowy rozsądek. Przyjmowanie nadmiernej ilości kapsułek zawierających tłuszcze ryb też możemy przypłacić zdrowiem (mało prawdopodobne jest przedawkowanie NNKT z żywności).

Jak zatem zaplanować posiłki w ciągu dnia?
Generalnie trzymamy się zasady, często, mało i różnorodnie, pilnując, by nie zabrakło zdrowej porcji białka, węglowodanów i tłuszczu, a także witamin (szczególnie C) i mikroelementów w pierwszym posiłku zjedzonym w ciągu dnia. Ważne jest też czy to, co spożyjemy po treningu (a czasami i w trakcie) da nam wystarczająco dużo energii do regeneracji i budowy masy mięśniowej. W tym momencie bardzo dużo zależy od rodzaju naszego treningu, intensywności ćwiczeń, czy trening zawiera elementy aerobowe, a także od tego, jak jesteśmy w nich zaawansowani i jaka jest nasza masa mięśniowa, ale przede wszystkim – jaki jest nasz cel – wzrost siły, czy tylko muskulatura.

Zatem, najczęściej wystarczające jest, by w parę minut po treningu skoncentrować się tylko i wyłącznie na węglowodanach, czego dowodzą holenderscy naukowcy (René Koopman i inni), co dla wielu oznacza po prostu zjeść węglowodanowego batonika lub solidną sałatkę owocową (dającą przynajmniej ok. 300 kcal) i dopiero w czasie około godziny do dwóch po – pełnowartościowy posiłek zawierający zrównoważoną porcję białek i węglowodanów. W przypadku, gdy trening jest bardziej intensywny, ale nie dłuższy niż ok. 1-1,5 godziny, czasem korzystniejsze jest przyjmowanie węglowodanów w formie płynnej, stosując się do powyższej zasady ok. 300 kcal. Jednakże sprawa zaczyna wyglądać już nieco inaczej, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo ciężkim treningiem u zaawansowanych kulturystów.

Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Physiology, Endocrinology and Metabolism, uczestnicy eksperymentu, którzy spożyli 355 ml koktajlu węglowodanowo-białkowego 30 minut przed ćwiczeniami, 177 ml tuż przed, 177 ml w połowie, podkreślam – niezwykle wyczerpującego treningu i 355 ml zaraz po, uzyskali znaczący efekt nie tyle w budowie masy mięśniowej, co w ochronie tkanek przed uszkodzeniami i rozpadem na rzecz zużycia energii.

Mądrość największa każdego: znać dobrze siebie samego
Nim więc podejmiesz decyzję, co dla ciebie będzie najlepsze, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację i obierz własną drogę. Bądź elastyczny i reaguj na to, co się dzieje w twoim organizmie, bo to co będzie dobre dla ciebie na początku nie musi już takie być za kilka miesięcy, czy nawet tygodni.

Nie zaczynaj także od zbyt zaawansowanych metod zarówno w diecie, jak i w samym treningu, bo przyniesie ci to więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj też, że w zdrowej diecie kulturysty nie może również zabraknąć miejsca dla odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów, a także wody, ale to już temat na kolejny artykuł.

Katarzyna Skoropada
mgr inż. żywności i żywienia człowieka, dietetyk i mikrobiolog.


Źródło: http://www.solarium.net.pl/

"SOLARIUM & Fitness" nr 1/2012


 

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-29 19:43:50
~Filian303

Ja znalazłem duzo lepsze artykuły i bogatsze na tej stronie http://facetrenuje.pl/

2012-12-29 18:45:42
~aga

MOJE FILMIKI NAGO: http://daa.pl/4mc8 Podobam Ci Się? :)) ;*

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.