wyszukanie zaawansowane

SPA&Wellness

Accor - pomysł na hotele

13.01.2009

SPA&Wellness magazine

Dobry wujek zawsze powinien pamiętać o swoich bratankach – powtarzał Gérard Pélisson, jeden z dwóch założycieli hotelarskiego giganta Accor. Teraz ten bratanek, 50-letni Gilles Pélisson, kieruje firmą.

Historia powstania firmy Accor, jednego z największego na świecie konglomeratów turystycznych (w Polsce 50% udziałowca Orbisu), który w swoim portfolio ma m.in. sieć hoteli, kompleksów Spa, restauracji, agencji podróży i wypożyczalni samochodów, sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy to w USA poznali się dwaj pracujący tam w dużych firmach komputerowych Francuzi – Gérard Pélisson i Paul Dubrule. Péllison za namową Dubrule uznał jednak, że przemysł informatyczny nie jest tym, z czym powinni wiązać swoje kariery i obaj powrócili do Francji. Uznali, że trzeba skoncentrować się na biznesie, w którym nie ma silnej konkurencji i który w stosunkowo krótkim czasie przyniesie im dochody. W owym czasie taką branżą było hotelarstwo – większość nowych obiektów powstawało niemal wyłącznie w okolicach Paryża.

Francuscy biznesmeni podczas swojego pobytu w USA sporo podróżowali i podpatrywali, jak powinien wyglądać nowoczesny obiekt noclegowy. Efektem ich przemyśleń stał się pierwszy hotel jednej z najbardziej rozpoznawanych dzisiaj na świecie marek – Novotel, który wybudowali na przedmieściach Lille w północnej Francji. 60-pokojowy obiekt od razu spotkał się z dobrym przyjęciem gości, a Gérard Pélisson i Paul Dubrule zachęceni sukcesem rozpoczęli ekspansję we Francji, otwierając hotele przy lotniskach oraz pierwowzory dzisiejszych Spa – kompleksy wypoczynkowo-rekreacyjne na morzem i w górach.

Gdy Gérard Pélisson razem ze swoim partnerem stawiał pierwsze kroki w biznesie hotelarskim, jego bratanek Gilles miał dwanaście lat i nie przypuszczał nawet, że w przyszłości stanie na czele firmy, która w 2009 r. zarządzać będzie ponad 4000 obiektów noclegowych. Wujek powtarzał mu, że musi najpierw odebrać solidne wykształcenie, a dopiero potem ma myśleć o karierze.

1 2
REKOMENDACJA
2012-03-24 21:08:02
~Magda

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 19lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i do tego jestem uszczęśliwiona, zobacz www.bpmotion.com

2009-02-17 03:23:35
~chambermaid

sprzątałam w nowotelu w londynie na greenwich 2 lata temu-za 2,15 funta za pokój z łazienką,minibarem i toaletą-ok.30-40 min-praca mordercza,na czas,pensja śmieszna(ok.300 funtów/2 tyg)i do tego rok pracy BEZ URLOPU-6 dni w tyg.,oczywiście święta także,bez prawa do choroby(nie dano mi nawet bezpłatnego offa,gdy miałam wysoką gorączkę kilka dni)żałuję,że nigdzie tego nie zgłosiłam,nie wiedziałam gdzie,potem brakło mi odwagi i wiary,że to ma sens.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.