wyszukanie zaawansowane

SPA&Wellness

Higiena oczu latem

07.07.2008

SPA&Wellness magazine

Pakując w pośpiechu wakacyjny bagaż nagle okazuje się, że mamy wszystko oprócz przeciwsłonecznych okularów. Myślimy: „jakoś to będzie, kupi się je przecież za kilkanaście złotych na nadmorskim deptaku lub stacji benzynowej”. Jednak to wielki błąd – takie tanie okulary niemal na pewno nie ochronią nas przed promieniowaniem UV, które przy większych natężeniach może mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy.

– Stoiska z tanimi okularami to prawdziwa plaga, z którą ciężko nam walczyć. Zazwyczaj są to produkowanie w Chinach lub Bangladeszu wyroby, jak ja to nazywam, okularopodobne. Materiał, z którego są wykonane jest tandetny, a szkła nie chronią oczu przed promieniami ultrafioletowymi – mówi Joanna Zienkiewicz z salonu optycznego Bellis w Krakowie. Promieniowanie ultrafioletowe charakteryzuje się dużą aktywnością biologiczną działającą bakteriobójczo, wywołuje reakcje fotochemiczne, a także powoduje wytwarzanie w organizmie witaminy D2. Niestety, przy większych natężeniach może mieć niekorzystny wpływ na nasze oczy. Najbardziej szkodliwy jest nadmiar promieniowania UVA, gdyż dociera ono aż do soczewki ocznej. Mniej inwazyjne jest promieniowanie UVB, przed jego nadmiarem chroni rogówka, czyli przeźroczysta powłoka pokrywająca tęczówkę oka i źrenicę. Najmniej szkód powoduje UVC, gdyż tylko niewielka jego ilość dociera do Ziemi.Pierwszym i natychmiastowym efektem przedawkowania promieniowania ultrafioletowego jest zapalenie spojówek. Częste naświetlanie oczu tym promieniowaniem może po latach doprowadzić do poważnych chorób narządu wzroku. Jeśli kupimy okulary przeciwsłoneczne na straganie, to nie ufajmy także oznaczeniu CE, które ma gwarantować, że spełniają one wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa używania. Może ono po prostu być sfałszowane. – Dlatego należy wiedzieć, że do każdej pary okularów powinna być dołączona ulotka w języku polskim zawierająca nazwę producenta, uwagi dotyczące czyszczenia okularów oraz warunki ich przechowywania, a także określająca tzw. kategorię soczewek w skali od 0 do 4, przy czym im wyższa kategoria, tym soczewki są ciemniejsze. Kategoria 4 zawsze oznacza, że okularów nie wolno używać do prowadzenia pojazdów – mówi Marta Karnicka, specjalista ds. przyrządów optycznych.

1 2
REKOMENDACJA
2010-07-22 16:43:57
~marta

Higiena to nie tylko tutaj kwestia dbania o oczy,Najgorzej maja kobiety w ciazy. Tu higiena jest podstawa.Czego uzywacie do higieny intymnej?

2009-05-07 20:11:21
~kapbi

prawda, witaminy bardzo wazne, szczegolnie wit A, warto tez blizej poczytac o luteinie

2009-05-06 13:27:13
~Magdalena

Nie tylko na szkła powinnysmy zwrócic uwage ale i na to zeby wzmacniac nasze oczy od wewnatrz.Ja stosuje Super Optic.Preparat ,który zawiera substancje działające ochronnie na strukturę oka i korzystnie wpływające na funkcje widzenia: wysoką dawkę luteiny i zeaksantyny, witaminy i mikroelementy o właściwościach przeciwutleniających (A, C, E, cynk, mangan, selen i miedź), witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wiec okulary ida z nim w parze.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.