wyszukanie zaawansowane

Galerie

6 przyczyn bólu piersi

6 przyczyn bólu piersi

123RF

1/6

Ból piersi to jeden z częstszych problemów, z jakimi zgłaszamy się do ginekologów. Większość z nas boi się, że to sygnał rozwijającego się nowotworu, który z reguły (niestety) nie boli. Ten problem ma najczęściej zgoła inne przyczyny.

Trudna druga połowa
Zacznijmy od miesiączki, bo najczęściej właśnie w miesięcznym cyklu odczuwamy bolesność piersi. Wystąpienie krwawienia to proces poprzedzony różnymi procesami, którymi sterują krążące we krwi hormony płciowe (m.in. estrogeny, progesteron), produkowane przez podwzgórze, przysadkę mózgową oraz jajniki. Trudne dni zaczynają się 3-4 dni przed menstruacją, kiedy w organizmie występuje nadmiar estrogenów i podwyższone stężenie prolaktyny. To wtedy, zupełnie naturalnie, pojawia się bolesność, obrzmienie piersi i ich nadwrażliwość na dotyk. Są to zmiany, które ustępują same, gdy zaczyna się krwawienie. Jednak, jeśli oprócz bólu piersi, pojawiają się dodatkowo inne dolegliwości (obrzęki rąk czy nóg, nudności, bóle brzucha) i odczuwamy je na 7-14 dni przed miesiączką, najprawdopodobniej świadczy to o nieprawidłowym cyklu hormonalnym. W takim przypadku należy koniecznie zgłosić się na konsultacje do ginekologa lub endokrynologa.

Tekst: Helena Maj/ese/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/6
Zobacz w innych serwisach:
Zdrowie & Fitness
6 przyczyn bólu piersi
Zdrowie & Fitness
Czy każdy guzek w piersi to rak?
Zdrowie & Fitness
Rak piersi - nie jesteś na niego...
2017-06-08 23:19:44
~Madera

Ten okropny PMS przez wiele lat powodował okropny ból piersi i bardzo bolesne okresy. Pomógł olej z wiesiołka (stosuje Gal). Naprawdę nie trujcie się syntetycznymi hormonami, bo szkoda zdrowia. Wiesiołek jest produktem naturalnym i posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych.

2015-08-12 06:46:01
~Jax

Kobiety ! Jak tylko jest cos nie tak to biegnijcie do lekarza,a nie sugerujecie sie opiniami w internecie !Kazdy przypadek jest inny. Jak czytam te wszystkie artykuly i pytania to az mnie mierzi !!!!

2014-04-27 23:49:53
~Zuzka

Z mojegu punktu widzenia powodów moze byc mnostwo. chocby nawet to, ze partner dotyka piersi . piersi sa bardzo czuje i latwo mozna zadac im bol, ktory trwa nawet kilka dni. nie musza to byc choroby, torbiele itp, jezeli bol nie ustaje przez dluzszy czas to raczej nie polecam czukania informacji w internecie(poniewaz niedawno z moich obserwacji wlasnego ciala i przeczytanych w necie informacjach bylabym w ciazy) tylko udania sie do specjalisty. Pozdrawiam ;****

2013-04-12 20:01:03
~ewa

Drogie Panie ! szanująca się kobieta powinna wiedzieć co jest dla niej dobre i zdrowe. To ważne aby zawsze wyglądać i czuć się dobrze. Proponuje koniecznie poczytać o programie który będzie za was o to dbał. O zdrową wagę, świetną figurę i formę. Zajrzyjcie na www.idealnafigura.com/pewne i zobaczcie jak łatwo to osiągnąć. A przy tym nie musicie rezygnować z ulubionych dań.

2013-04-12 17:04:08
~jghj

Na boleści piersi najlepsze jest mientolonko przez partnera. Są wtedy lepiej ukrwione

2013-04-12 15:24:28
~lola

albo ssane

2013-04-09 09:27:41
~AVE

7. były za mocno ściskane

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.