wyszukanie zaawansowane

Galerie

Dlaczego warto pić kawę?

Dlaczego warto pić kawę?

123RF

1/14

W ziarenkach kawy kryją się węglowodany, tłuszcz, białko, spora ilość polifenoli (przeciwutleniaczy), kofeina, garbniki. Zaś podczas palenia kawy powstaje w niej to, co bardzo lubimy: złożona mieszanina związków aromatycznych (jest ich ponad siedemset!).

Kawa zaczyna działać zaraz po wypiciu: podnosi ciśnienie tętnicze i poziom katecholamin, nasila produkcję moczu w nerkach i soków trawiennych w żołądku. Maksymalną zawartość kofeiny w surowicy krwi obserwujemy zazwyczaj po 30-120 minutach od wypicia napoju. Ludzki organizm zaczyna wchłaniać kofeinę z przewodu pokarmowego kwadrans po wypiciu kawy. Najsilniej działa ona 3-4 godziny później, dlatego lepiej zaczekać, zanim sięgniemy po następną filiżankę.

Zawarte w kawie polifenole zwalniają procesy starzenia, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Najwięcej polifenoli jest w kawie palonej, bo aż 8 proc. Natomiast najnowsze badania naukowe dowodzą, że poziom tych substancji zawartych w kawowcu, nazywanych potocznie „wymiataczami” wolnych rodników, znacznie zwiększa się podczas procesu palenia kawy.

Tekst:ank/ese/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/14
2015-03-31 15:36:22
~karo

tak - kawę warto pić zawsze. Jak napisałam artykuł właśnie na temat korzyści z picia kawy, to znajomi sięśmiali, że nie znajdę argumentów. Sama wypijam max 4 filiżanki dziennie i czuję się bardzo dobrze. Łykam magnez i nie mam problemów ze zdrowiem. I tu jeszcze link do wspomnianego artykułu http://cenabiznesu.pl/-dlaczego-war to-pic-kawe

2013-04-24 22:53:33
~milenka

dietek.pl- najlepsze programy odchudzające

2013-04-17 11:35:49
~ala

Ja wolę zdrową herbatkę. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

2013-04-17 06:38:34
~Firer

A ja mam kolege który ułożył mi diete i schudłem 20 kg w 4 miesiace. Bez żadnych głodówek. Dla zainteresowanych zostawiam numer gg do niego: 45726110 lub meil firer2010@wp.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.