wyszukanie zaawansowane

Galerie

Mikro- i makroelementy – co trzeba o nich wiedzieć?

Mikro- i makroelementy – co trzeba o nich wiedzieć?

123RF

1/13

Prozdrowotny styl życia to najtańszy sposób utrzymania zdrowia przez długie lata. Najłatwiej to osiągnąć, dbając o odpowiednią dawkę witamin, mikro- i makroelementów w diecie. O tych pierwszych większość z nas wie sporo. Różnie bywa natomiast z niezbędnymi dla zdrowia pierwiastkami. Czym różnią się mikro- od makroelementów, o jakie minerały chodzi i jaka jest ich rola w naszym życiu?

Rola składników mineralnych w ustrojowej przemianie materii jest większa niż rola witamin. Pierwiastki są niezbędne do celów budulcowych, szczególnie w tkance kostnej, ponieważ wchodzą w skład płynów ustrojowych, niektórych enzymów czy związków wysokoenergetycznych. Wywierają również wpływ na regulację czynności narządowych i ogólnoustrojowych. Składniki mineralne stanowią ok. 4 proc. masy ciała, a organizmowi dostarczane są głównie z pożywieniem.

Mikroelementy
To pierwiastki chemiczne występujące w bardzo małych (śladowych) ilościach w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Pomimo niewielkiej ilości (ich udział w budowie suchej masy jest mniejszy niż 0,01 proc.), są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów. Niedobór lub nadmiar tych pierwiastków może prowadzić do zaburzeń fizjologicznych. Dzienne zapotrzebowanie na mikroelementy wynosi nie więcej niż 100 mg.

REKOMENDACJA
1/13
2014-11-28 15:05:30
~KASIA

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2013-07-03 08:10:30
~Asia

Poprawiłam znacznie swoją figurę. W jaki sposób ? bardzo prosty. Stworzyłam zdrowy plan odżywiania warto wiedzieć podstawowe rzeczy co wówczas jeść, nie trudno popełnić błąd który przyniesie odwrotny skutek. Oto kilka rad i uwag na temat zdrowego odżywiania wystarczy tylko poczytać a zmieni się wiele idealnafigura.com/zwagi to tylko kilka minut dla twego zdrowia. Polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.