wyszukanie zaawansowane

Galerie

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o brzuchu

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o brzuchu

123RF

1/8

O brzuchu myślimy przeważnie w kategoriach estetycznych. Ma być płaski, jędrny, najlepiej wyrzeźbiony ćwiczeniami. Zdrowie narządów, które znajdują się wewnątrz jamy brzusznej, często pozostaje w cieniu.

Brzuch, czyli co?
Brzuch to ta część tułowia, która znajduje się między przeponą a miednicą. To tu znajduje się znaczna część układu pokarmowego, a więc m.in. żołądek, dwunastnica, jelito cienkie i grube oraz wątroba, trzustka, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy. W brzuchu znajduje się też układ moczowy składający się z nerek, pęcherza moczowego i cewki moczowej wyprowadzającej mocz na zewnątrz organizmu oraz część kobiecego układu rozrodczego: jajniki, jajowody, macica. Ponieważ wszystkie te narządy muszą być umięśnione, ukrwione i unerwione, w brzuchu znajduje się więc sieć naczyń krwionośnych i nerwów, m.in. aorta brzuszna, żyła główna dolna i nerw błędny.

Tekst: Kaja Ostrowska/ese/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/8
2013-08-12 12:19:31
~dr krwinka

Polecam stronkę www.wynikikrwi.pl Można na niej przeanalizować swoje wyniki krwi oraz wyniki moczu, a następnie dowiedzieć się z jakimi chorobami mogą się wiązać.

2013-08-03 15:24:02
~Lejkowitz

Podoba mi się zdjęcie nr 1.

2013-07-27 21:02:30
~Enmerkar

Absolutnie nie ma być "wyrzeźbiony ćwiczeniami" - takie są u kobiet odrażające.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.