wyszukanie zaawansowane

Galerie

Jak bardzo szkodzi bierne palenie?

Jak bardzo szkodzi bierne palenie?

123RF

1/6

Przez choroby wywołane paleniem papierosów na świecie co 10 sekund umiera człowiek. W Polsce na tzw. choroby tytoniowe rocznie umiera ok. 80 tys. osób – palenie jest zatem główną przyczyną chorób, którym można zapobiec, a także przedwczesnej śmierci. Wiele osób jest jednak błędnie przekonanych, że wystarczy rzucić papierosy, by ochronić swoje zdrowie. Niestety, dym szkodzi zawsze, gdy go wdychamy - nawet jeśli sami nie jesteśmy palaczami.

Trujący dym boczny
Dym tytoniowy zawiera ok. 4 tys. związków chemicznych, a ilość i toksyczność niektórych z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich substancje smoliste i gazy takie jak tlenek węgla oraz uzależniający związek – nikotyna. W dymie tytoniowym jest około 40 substancji rakotwórczych. Szkodzi on nie tylko osobom palącym, ale również tym, które są na niego narażone. To tzw. bierni palacze, którzy wdychają dym z wyrobów tytoniowych, mimo że sami nie są uzależnieni. Szacuje się, że z powodu biernego palenia w Polsce co roku umiera 1-2 tys. osób. Na świecie jest ich ok. 600 tysięcy. Podczas biernego palenia osoba narażona na wdychanie dymu tytoniowego ma kontaktu głównie ze strumieniem bocznym – dymem wydobywającym się z tlącego się papierosa. Zawiera on najwięcej substancji toksycznych i nie jest filtrowany przez filtr papierosowy. W dymie bocznym wydychanym przez palacza jest aż pięciokrotnie więcej tlenku węgla, czterokrotnie więcej nikotyny i trzy-cztery razy więcej substancji rakotwórczych niż w dymie głównym (powstającym podczas zaciągania). Nawet wdychanie dymu z odstawionego, kopcącego papierosa szkodzi bardziej niż jego wypalenie.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/asz/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/6
Zobacz w innych serwisach:
2016-01-03 19:13:20
~Madzia

Mi w rzucaniu palenia pomogła strona ---> rzucam-to.pl Paczka papierosów w porównaniu z kosztami środków, które mi pomogły to tylko niewielka suma, także warto było spróbować. Oczywiście najważniejsza jest silna wola, jednak warto się czymś wspomóc, aby było chociaż troszkę łatwiej. Od siebie polecam tabletki i gumy, z dnia na dzień jest coraz lepiej, aż w końcu okazuje się ze minęło już kilka miesięcy bez papierosa 

2013-09-27 18:41:15
~M

Taki Antoni to musi palić kilka paczek dziennie chyba już od przedszkola.

2013-09-25 14:16:21
~koko

W latach 50 papierosy były gorszej jakosci (brak filtra) były bardzo popularne w szczególnośći w klasie wyższej a nie było czegoś takiego jak rak płuc,rak krtani itp..a wiec to wszystko sciema że chorujesz więcej niz osoby niepalące i załapiesz raka to bzdury wymyslane przez ludzi. To zanieczyszczenia w przyrodzie generowane przez człowieka wszechobecny azbest i inne śmieci to przez to ludzie chorują na raka a nie przez papierosy to MIT.

2013-09-25 14:15:58
~una

I tak wolę siedzieć między palaczami niż jechać za egologicznymi dieslami-szrotami których jest hoho a może i więcej. Benzynek też sporo co poruszają się dzięki olejowi z miski olejowej.

2013-09-25 14:08:53
~buffy67

to nie palenie Polaków zabija, tylko takie instytucje, jak Zus, NFZ, Rząd....niszcza nas od podszewki i sciągaja pieniądze,które do nich nie należa.......

2013-09-25 14:02:21
~Arche

czy palacze w końcu zakumają dlaczego niepalący tak nie chcą dymu (szczególnie dzieci szkoda), zaśmiecacie- m.in. pety przez okna samochodów, ba nawet opakowania- biedny kraj, na zachodzie tego byście nie zrobili, bo od razu po kieszeni by poszło- mandacik) ,ale u nas w Polsce można zasyfiać teren prawda? Biedny kraj. Oszczędźcie dymu chociaż bezbronnym dzieciom przed szkołami szpitalami itd. Czy wy w końcu zakumacie o co tu chodzi? Cięzko zrobić 10 kroków i odejść dalej (

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.