wyszukanie zaawansowane

Galerie

Ten pomarańczowy gigant to witaminowa bomba

Ten pomarańczowy gigant to witaminowa bomba

123RF

1/6

Ogromna i ciężka, nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić… - może dlatego wciąż zbyt mało doceniana w polskiej kuchni. Warto jednak przełamać strach przed tym imponującym warzywem i włączyć ją do jesiennego jadłospisu. Właśnie teraz dynia jest najtańsza.

Pomarańczowy gigant
Spośród blisko 800 gatunków dyni tylko dwa znalazły zastosowanie w kuchni - dynia olbrzymia oraz dynia zwyczajna. Pierwsza z nich uprawiana jest już od 9 tysięcy lat i pochodzi z północnej części Ameryki Południowej. Drugą, wywodzącą się z Meksyku i Ameryki Środkowej, jada się od 7 tysięcy lat. W Europie dynia rozpowszechniła się w XVI wieku. W Polsce poznano to warzywo na przełomie XVII i XVIII wieku. Owoc dyni olbrzymiej może osiągnąć wagę 50-60 kg, jego miąższ ma kolor żółtopomarańczowy. Owoc dyni zwyczajnej, częściej uprawianej, jest mniejszy, waży 8-10 kg. Jej miąższ ma barwę intensywnie pomarańczową oraz delikatniejszy i słodszy smak. Wśród odmian dyni spotyka się niekiedy okazy o skórce szaroniebieskiej, żółtej, zielonej w jasne paski lub ciemnozielonej, gładkiej bądź rowkowanej. Są również małe owoce, uprawiane dla ozdoby.

Tekst: asz/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/6
2013-12-11 17:43:59
~CITRUS SPRAY aukcje ?

świetne dodać tylko jeszcze soku z cytryny za pomocą sprayu

2013-09-30 11:36:42
~kasia

Polecam skorzystać z tych informacji zamieszczonych w tym artykule, zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ja właśnie miałam z tym problem. Lubię mięso więc jadłam go prawie codziennie.Mało owoców,warzyw, ryb, tuczące przekąski spowodowały u mnie nadwagę.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów.Wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres)Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie głodowałam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.