wyszukanie zaawansowane

Galerie

10 zmian w jamie ustnej, które powinny cię zaniepokoić

10 zmian w jamie ustnej, które powinny cię zaniepokoić

123RF

1/10

Nieświeży oddech, niepokojące owrzodzenia, biały nalot na języku – znasz te objawy? O czym mogą świadczyć? Być może o niczym poważnym, ale możliwe też, że zwiastują groźną chorobę. Co szczególnie powinno wzbudzić twój niepokój?

Włochaty język z czarnym nalotem
Choć wygląda nieestetycznie i towarzyszy mu bardzo nieprzyjemny zapach z ust, nie jest groźny dla zdrowia. Efekt „włochatego języka” powstaje na skutek wydłużania się brodawek z powierzchni języka oraz rozkładania się pozostających na nich resztek jedzenia i działania bakterii bytujących w jamie ustnej. Nalot na języku jest zazwyczaj czarny, ale może także (choćby częściowo) przybierać inna barwę: zieloną, brązową, żółtą lub białą. Powodem powstania tej dolegliwości może być palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej, przyjmowanie niektórych leków lub antybiotyków. Ryzyko pojawienia się nieestetycznego czarnego nalotu zwiększa również cukrzyca, chemioterapia lub radioterapia. Czarny włochaty język nie jest groźny dla zdrowia, ale na pewno, ze względu na wygląd i zapach, nie pozostanie niezauważona dla otoczenia. Żeby się go pozbyć, należy, o ile to możliwe, usunąć przyczynę (czyli np. rzucić palenie) i szczególnie dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Dwa razy dziennie konieczne jest szczotkowanie zębów i języka, używanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust, które zapobiegną dodatkowemu namnażaniu się bakterii.

Tekst: Agnieszka Majewska/ese/fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/10
2017-07-19 20:27:11
~Kijanka

Wielu problemów można uniknąć dbając o codzienną higienę zębów i jamy ustnej. Gdyby statystyczny Polak mył zęby 2x dziennie i używał płynu do płukania jamy ustnej, połowa problemów nie miałaby w ogóle miejsca! Zatem myjmy zęby i używajmy do tego produktów profesjonalnych/stomatologicznych (np. Septoral).

2015-05-20 20:48:04
~Marikaela

Trochę więcej o białym języku - http://bialyjezyk.pl/ - szczególnie oregano.

2013-12-10 00:01:12
~Milena

Chcecie się odchudzać? Wpiszcie na fejsbooku dieta trening suplementacja. Rozpisują tam rewelacyjne plany odchudzające.Schudłam ponad dwadzieścia kilo

2013-12-09 23:28:33
~Wirus typu B

Dlaczego nie napiszecie o chorobach układu pokarmowego, które są WIELKĄ przyczyną nieświeżego oddechu. Choroba wątroby. W latach 70/80-tych wszczepiano ludziom nieświadomie wirusy typu A, B, C, które potrafią robić w organizmie człowieka wielkie spustoszenie, w tym cuchnący gorzej niż odchody oddech. Choroby żołądka, wrzody i inne są przyczyną obrzydliwego oddechu. Lekarze przepisują tylko drogie, niewiele działające leki, a człowiek czuje się z tym bardzo wstydliwie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.