Trwa ładowanie...

Czy ryby są zdrowe?

Lek. Mateusz Nawrocki
07.10.2017 12:04
Czy ryby są zdrowe?
Czy ryby są zdrowe?

Ryby są uznawane za zdrowy składnik diety. Są bogate w witaminy i niezbędne składniki, które są nieodzownym warunkiem dobrego zdrowia.

W ostatnim czasie sporo jednak mówi się o tym, że ryby akumulują szkodliwe składniki i spożywanie ich w nieograniczonych ilościach nie jest dobrym rozwiązaniem. Czy zatem istnieje taka ilość ryb, której nie powinniśmy przekraczać?

W tym celu naukowcy stworzyli kalkulator, który określa jaka jest dopuszczalna ilość, którą możemy spożyć. Owoce morza są uznawane za bogate źródło białka, witamin i kwasów omega-3, ale również narażają na spożycie zanieczyszczeń, które znajdują się w morzu.

Czy ryby rzeczywiście są zdrowie?
Czy ryby rzeczywiście są zdrowie? (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Uczeni biją na alarm i zaznaczają, że jedzenie owoców morza mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Z pomocą przyszli Portugalscy naukowcy, którzy opracowali specjalny kalkulator, określający naszą ekspozycje na trujące związki i zanieczyszczenia.

Do stworzenia tych danych konieczne jest wprowadzenie swojego wieku, rodzaju i ilości ryb, jakie są konsumowane. Na tej podstawie otrzymamy wynik mówiący nam o średniej ekspozycji na rtęć i inne zanieczyszczenia.

Szczególnie właśnie rtęć ma szkodliwe działanie na **system nerwowy, układ pokarmowy i **immunologiczny. W innym badaniu naukowcy postanowili przebadać owoce morza pochodzące z wód europejskich. U 83 proc. skorupiaków wykryto obecność tworzyw sztucznych, a aż u jednej trzeciej ryb wykryto związki, które mogą przyczyniać się do bezpłodności.

Pomimo wzrostu zanieczyszczeń w morzu naukowcy zaznaczają, że spożycie owoców morza jest bezpieczne. Dla przeciwwagi Francuscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 70 tysięcy kobiet, które przyjmowały kwasy omega-3 w ilości 1,6g na dzień pochodzące głównie z łosia i sardynek- kobiety te miały o 26 proc. większe ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu drugiego.

Ryzyko to zostało wyliczone również po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka takich jak BMI (ang. Body Mass Index). Czy ograniczenie spożycia ryb jest konieczne? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Z dużą częstotliwością ukazują się kolejne badania, które mają zupełnie inny przekaz. Czy jest możliwe, że zostanie ustalony wspólny front wszystkich naukowców? Na pewno takie rozwiązanie byłoby najlepsze, szczególnie dla konsumentów. Wyznaczenie jasnych reguł dotyczących rekomendowanych ilości spożywanych ryb z uwzględnieniem zanieczyszczeń byłoby pomocne dla wszystkich.

Na wspólne stanowisko naukowców musimy jednak poczekać. Ryby zawierają duże ilości witamin A i E, a także witaminy z grupy B. Poza tym są pełne związków takich sód, magnez, potas, a także zawierają selen czy też jod. Warto zaznaczyć, że ryby które znajdują się na końcu łańcucha pokarmowego mają większą zawartość zanieczyszczeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze