wyszukanie zaawansowane

Galerie

6 głównych źródeł tłuszczów trans

6 głównych źródeł tłuszczów trans

123RF

1/6

Tłuszcze trans, czyli utwardzone tłuszcze roślinne, są tak niebezpiecznie dla naszego zdrowia, że wielu lekarzy i dietetyków bez ogródek nazywa je nawet śmiertelnie groźnymi. Oczywiście same tłuszcze roślinne nie są niezdrowe, ale proces ich utwardzania powoduje, że zmieniają się w jednego w największych wrogów człowieka. Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi, wpływając jednocześnie na obniżenie poziomu dobrego cholesterolu. A to zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i poważnie osłabia system odpornościowy. Jak ustrzec się spożywania złych tłuszczów? Ograniczyć spożycie produktów, które je zawierają.

Wszystko, co smażone
Tłuszcze trans powstały w latach 50-tych. To wtedy znany wszystkim olej roślinny zaczęto wzbogacać o cząsteczki wodoru i poddawać działaniu bardzo wysokiej temperatury. Z połączonych cząsteczek oleju i wodoru powstał uwodorniony kwas tłuszczowy. Od razu stał się hitem w restauracjach i barach, bo nie dość, że był tańszy niż np. masło, to jeszcze miał bardzo długi okres przydatności do spożycia (i tak jest do dziś). Efekt? Nie tylko można go kupić w dużych ilościach i składować bez obawy o zepsucie, ale jeszcze nadaje się do wielokrotnego użycia. Jeśli więc czasem, jedząc na mieście, mamy wrażenie, że coś było smażone na tzw. "starym tłuszczu”, niemal na pewno były to właśnie tłuszcze trans. Jak się przed nimi ustrzec? Nie zamawiaj niczego, co jest smażone lub panierowane. Wybieraj potrawy pieczone lub grillowane i staraj się przygotowywać takie we własnej kuchni.

Agnieszka Majewska (am/mtr), fitness.wp.pl

Dołącz do fanów serwisu Zdrowie&Fitness na Facebooku

REKOMENDACJA
1/6
2015-07-09 20:40:08
~zasada 1 cd cd

4) w składzie występuje MASŁO, to produkt NA PEWNO zawiera izomery/tłuszcze trans. Masło oczywiście nie podlega obowiązkom informowania o zawartości kwasów trans, więc trzeba wiedzieć i pamiętać, że zawiera 3-6% izomerów trans (i prawie 70% kwasów nasyconych). 5) w składzie podany jest składnik CAŁKOWICIE-UTWARDZONY lub CAŁKOWICIE-UWODORNIONY, to NIE WNOSI ON ŻADNYCH izomerów/tłuszczów TRANS. Tłuszcze całkowicie utwardzone/uwodornione są składnikami zawierającymi

2015-07-09 20:39:27
~zasada 1 cd

Tak więc, jeśli na opakowaniu produktu: 1) brakuje wprost podanej informacji o poziomie zawartości kwasów/tłuszczów trans, to nie niesie za sobą ŻADNYCH JEDNOZNACZNYCH INFORMACJI. 2) w składzie podane są składniki CZĘŚCIOWO-UWODORNINE lub CZĘŚCIOWO-UTWARDZONE, to NA PEWNO ZAWIERA on izomery/tłuszcze trans. 3) w składzie NIE WYSTĘPUJĄ składniki CZĘŚCIOWO-UWODORNINE lub CZĘŚCIOWO-UTWARDZONE, to NA PEWNO NIE ZAWIERA on izomerów/tłuszczów trans.

2015-07-09 20:38:48
~zasada 1

PROSTA ZASADA - JAK SPRAWDZIĆ SAMEMU gdzie znajdują się tłuszcze TRANS ? Na podstawie obowiązującego w Polsce i całej Europie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności można JEDNOZNACZNIE zidentyfikować wszelkie produkty spożywcze, które POSIADAJĄ IZOMERY/TŁUSZCE TRANS.

2015-02-23 01:12:34
~arecki

pięknie Pani to skleciła tyle że cała zawartość merytoryczna jest przekopiowana z artykułu ze strony Men's Healt , brawo....

2014-03-07 11:33:03
~beata

Dawniej zawsze miałam problem z figurą i zdrowiem po tak tuczących potrawach. Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-02-07 11:03:47
~basia

żadna margaryna - porządne masło, ewentualnie oliwa z oliwek i dobry olej. albo 2w1 np. olej rzepakowo-lniany golden drop o smaku masła :) dobry, jak ktoś kocha masełko do wszystkiego.

2014-01-23 08:35:22
~pyska

ergo-lepszy smalec niz margaryna...

2014-01-23 06:28:35
~Ich esse alles

po prostu jesteście porąbani na tle jedzenia ,radzę wam żryjcie trawę i słomę to jest bardzo dobre i zdrowe

2014-01-22 21:49:45
~kucia

fajne przepisy kulinarne kuchnianatki.blogspot.com

2014-01-22 20:25:12
~kkk

a zesz kur....a to najprostsze danie na swiecie a tyle artykulow

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.