wyszukanie zaawansowane

Galerie

7 alarmujących sygnałów mogących świadczyć o chorobie

7 alarmujących sygnałów mogących świadczyć o chorobie

123RF

1/7

Organizm jest bardzo dobrze funkcjonującą „maszyną”. Zazwyczaj, jeśli tylko coś zaczyna mu dolegać, wysyła sygnały, które powinny niepokoić. Zbyt często zdarza się jednak, że są one lekceważone. W efekcie część chorób rozpoznawana jest zbyt późno. Przedstawiamy siedem sygnałów, które każdego powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Tycie: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników
O ile spadek wagi może być związany z nadczynnością tarczycy, to tycie (bez wyraźnych powodów związanych np. z dietą bogatą w tłuszcze i słodycze), może świadczyć o jej niedoczynności. Zwłaszcza jeśli spadkowi wagi towarzyszy ciągłe osłabienie, brak sił i energii, suchość w ustach oraz marznięcie, nawet w ciepły dzień. W takim przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza (ogólnego lub od razu u endokrynologa) i badanie krwi nastawione na zmierzenie poziomu hormonów.

Tycie może być również objawem zespołu policystycznych jajników (PCOS). W tym przypadku niepokoić powinny także nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie, trądzik. Choroba najczęściej atakuje kobiety w wieku rozrodczym (szacuje się, że może dotyczyć nawet 6-10 proc. z nich) i pomimo objawów, które pojawiają się wcześniej, do jej zdiagnozowania dochodzi zazwyczaj na skutek nieudanych prób zajścia w ciążę. Do postawienia diagnozy niezbędne jest badanie krwi i poziomu hormonów. Wcześniej jednak wskazane jest przeprowadzenie przezpochwowego USG u ginekologa. Zespół policystycznych jajników koniecznie trzeba leczyć, nawet jeśli nie planuje się zajścia w ciążę, zwiększa on bowiem ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie i miażdżycę.

Agnieszka Majewska (am/mtr), fitness.wp.pl

Dołącz do fanów serwisu Zdrowie&Fitness na Facebooku

Tagi: tycieutrata wagi
REKOMENDACJA
1/7
2014-02-21 16:54:59
~kinga

mam niedoczynność i niestety tyję. Podczas diety nabawiłam się tylko anemii,straszne a ja zawsze byłam patykiem.

2014-02-21 15:08:33
~dareee

Człowiek myślący zauważy że te spodnie są po prostu za małe, dlatego na tyłek nie może wciągnąć

2014-02-14 14:33:32
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.