wyszukanie zaawansowane

Galerie

Jak usunąć ciało obce?

Jak usunąć ciało obce?

123RF

1/8

Ciała obce to wszystkie przedmioty, które ze względu na niewielkie rozmiary mogą nagle znaleźć się w ludzkim ciele. Wprowadzone zostają do naturalnych otworów ciała często przypadkowo w wyniku nieuwagi, nieostrożności, podczas zabawy. Bywają połknięte, potrafią znaleźć się w drogach oddechowych w wyniku wciągnięcia ich do nosa czy jamy ustnej podczas głębokiego wdechu. Mogą też wniknąć pod skórę lub umiejscowić się w przedniej części oka. Towarzyszy to najczęściej dziecięcej zabawie, chociaż zdarza się i dorosłym.

Wielkość ciał obcych jest zazwyczaj dopasowana do rozmiaru otworu (przewodu, kanału), w którym zostają umieszczone – najczęściej są to koraliki, monety, ziarna groszku, fasoli, kotki wierzby, pąki kwiatów oraz inne drobne przedmioty. Ze względu na ich rodzaj (sztuczne, metalowe, organiczne – roślinne) stanowią zróżnicowane zagrożenie dla zdrowia, jednak zawsze wymagają usunięcia z organizmu.

Pierwsza grupa – przedmioty metalowe, sztuczne potrafią w wyniku działania substancji ustrojowych wydzielać drażniące związki, które doprowadzić mogą do miejscowego odczynu zapalnego. Trudniej też jest je w wielu wypadkach usunąć. Twardość materiału, z którego są zbudowane, utrudnia ich uchwycenie lub zahaczenie, natomiast w wyniku manipulacji łatwiej dojść może do popchnięcia ciała obcego głębiej.

Przedmioty organicznego pochodzenia, w wyniku działania wilgoci panującej w przewodach, pęcznieją, przyczyniając się do powstania miejscowego niedokrwienia, zapalenia, bólu, co utrudnia ich usuwanie. Jednak uchwycenie lub zahaczenie takiego przedmiotu i jego wyciągnięcie jest łatwiejsze. Przedmioty pochodzenia organicznego mogą się stać także przyczyną miejscowego odczynu alergicznego, zapalenia jałowego lub ropnego.

Tekst: Maciej Niepomnik, poradnia.pl

W serwisie poradnia.pl polecamy: Operacje przegrody nosa

Poradnia.pl

REKOMENDACJA
1/8
2014-03-17 16:07:42
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Al// B już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.