wyszukanie zaawansowane

Galerie

8 sposobów, by ograniczyć spożycie arsenu

8 sposobów, by ograniczyć spożycie arsenu

123RF

1/9

Pomimo że ma wyjątkowo złą reputację, jest pierwiastkiem niezbędnym człowiekowi do życia. Odpowiada za syntezę białka i homoglobiny. Skąd więc tak powszechny strach przed arsenem? Okazuje się, że może on prowadzić do raka skóry, płuc i pęcherza moczowego. Ma również związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Kolejna zła informacja jest taka, że choć kiedyś do zatrucia arsenem dochodziło głównie przez kontakt ze skażoną wodą, dziś wiadomo już, że jest on obecny w wielu spożywanych przez nas produktach. Szczególnie uważać trzeba na ryż, warzywa kapustne, niektóre ryby i owoce. Podpowiadamy, co robić, by ograniczyć spożycie arsenu.

Kasza zamiast ryżu
Liczne badania potwierdzają, że ryż w porównaniu z innymi zbożami, wykazuje znacznie większą podatność na kumulowanie arsenu. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być to, że niejednokrotnie jest on uprawiany na terenach, gdzie w przeszłości stosowano pestycydy zawierające arszenik. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ryż ma tendencję do wchłaniania naturalnie występującego w glebie i wodzie arsenu.

W połowie 2013 roku amerykańscy naukowcy podali, że przebadany przez nich ryż, wyhodowany w Chinach, Japonii, Pakistanie, ale także w USA i Europie, zawiera arsen w ilościach, które o ok. 40 proc. przekraczają dopuszczalne normy, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Oczywiście problem ten dotyczy przede wszystkim mieszkańców Azji, gdzie ryż jest jednym z podstawowych składników żywieniowych. Europejscy i amerykańscy lekarze nawołują, by nie rezygnować całkowicie ze spożycia ryżu, a jedynie go ograniczyć np. na rzecz kasz czy komosy ryżowej (quinoa).

Tekst Agnieszka Majewska, fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/9
Zobacz w innych serwisach:
2014-03-22 09:31:07
~Dolard6

Widzę że moderator dobrze pracuje usuwając niewygodne komentarze

2014-03-22 09:26:15
~Dolard6

Najlepiej to nic nie jeść wmawiają nam teraz że wszystko jest złe i nie dobre vitaminy złe ryż zły mięso złe

2014-03-22 09:22:38
~hboo

Azjaci i "wyspiarze" w tym rejonie wpieprzają ryż na potęgę i mają się całkiem dobrze . Reszta , drogi redaktorze bez komentarza.

2014-03-22 09:13:10
~jan

A co z aluminium które wdychamy dzięki opryskom chentrails ???

2014-03-21 13:03:32
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.