wyszukanie zaawansowane

Galerie

Aspiryna nie tylko na przeziębienie

Aspiryna nie tylko na przeziębienie

123RF

1/5

Aspirynę zna chyba każdy. Sięgamy po nią w gorączce, bólach głowy, przeziębieniu. Historia aspiryny zaczyna się od odkrycia niezwykłych właściwości kory wierzby przez Hipokratesa. Jednak kwas salicylowy, zawarty w korze, był dość trudny w stosowaniu, ponieważ drażnił błony śluzowe oraz posiadał niezwykle nieprzyjemny smak. O kwasie zapomniano na szereg długich lat, aż w 1899 roku Feliks Hoffman uzyskał pochodną kwasu salicylowego, kwas acetylosalicylowy.

Początkowo, tak jak większość leków, stosowany był w formie proszku, potem okazało się, że po dodaniu skrobi, stał się świetnie rozpuszczającą się w wodzie tabletką i tak właśnie był zażywany. Stał się doceniany przez lekarzy ze względu na wygodę stosowania i łatwość odmierzania dawek. Obecnie aspirynę, które głównym składnikiem jest właśnie kwas acetylosalicylowy, stosuje się w formie tabletek i tabletek dojelitowych, które są najbezpieczniejsze. Aspirynę spotyka się także w formie rozpuszczalnej.

Na ból
Aspiryna ma silne właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Działanie to polega na hamowaniu syntezy cyklooksygenazy, która odpowiedzialna jest za syntezę prostaglandyn. Te z kolei odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Dzięki temu aspiryna nie tylko działa przeciwbólowo, ale także hamuje zapalenie. Jest skuteczna zarówno w lekkich, średnich i silnych bólach. Stosuje się ją w bólach stawowych i mięśniowych (w chorobie reumatycznej, gośćcu), bólach menstruacyjnych, a także w bólach migrenowych.

REKOMENDACJA
1/5
Zobacz w innych serwisach:
2014-05-01 07:59:14
~baba

aspiryna zabezpiecz przed niechciana ciaza i zakalcem

2014-04-30 20:14:58
~Imbirrr

Uwaga! Aspiryna / Polopiryna to lek niebezpieczny dla ludzi chorujących na żylaki nóg, żylaki odbytu, hemoroidy, szczelinę odbytu, jeśli chory ma polipy na jelitach (a czy nie ma można stwierdzić jedynie robiąc kolonoskopię), w przypadku słabych naczyń krwionośnych w wyniku pęknięcia naczynia potrafi wywołać silny krwotok co zwłaszcza w przypadku krwotoku wewnętrznego potrafi skończyć się tragicznie.

2014-04-30 18:30:51
~metakoks

Pisza o jej zaletach, sugerujac zeby zazywac regulanie ale zapominaja wspomniec jaki tez moze byc negatywny skutek. na obrazku nr 4 mowia o tym ze chroni przed zakrzepami itd. ale rownoczesnie krew staje sie ogolnie zadka,a co za tym idzie nie krzepnieje jak nalezy!! czyli podczas obrazen rana nie bedzie sie goic bo ilosc plytek krwi odpowiedzialnych za zamykanie ran jest mniejsza we krwi.

2014-04-30 17:13:35
~w@ldi

a tak nie dawno pisaliście (na tym samym portalu) o szkodliwości w zażywaniu aspiryny. Nie pamiętam jednak jaką to poważną chorobę wywołuje jej zażywanie..?

2014-04-23 19:45:18
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj idealnafigura.com/gberes

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.