wyszukanie zaawansowane

Galerie

Co skraca termin przydatności leków?

Co skraca termin przydatności leków?

123RF

1/5

Wilgoć, wysoka temperatura, działanie promieni słonecznych – to czynniki, które wpływają na skrócenie terminu przydatności wielu lekarstw. Warto pamiętać, że nieodpowiednio przechowywane preparaty farmaceutyczne mogą ulegać rozkładowi chemicznemu. W efekcie zamiast pomagać naszemu zdrowiu, stają się dla niego poważnym zagrożeniem.

Polacy stosują coraz więcej medykamentów. Nie tylko zapisywanych przez lekarzy – z badań CBOS wynika, że aż 80 proc. mieszkańców naszego kraju zażywa nieregularnie preparaty bez recepty, a 70 proc. robi to co najmniej raz w miesiącu.

Jednocześnie zaledwie 15 proc. zapoznaje się z ulotkami dołączonymi do leków. Taka lekkomyślność może jednak skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. W ulotkach producenci m.in. mają obowiązek poinformowania konsumentów o zasadach przechowywania preparatów. Nieprzestrzeganie tych uwag powoduje skrócenie terminu przydatności leków, ponieważ tworzące je związki chemiczne nie należą do zbyt trwałych i są wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne.

Rafał Natorski (raf/mtr), fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
1/5
Zobacz w innych serwisach:
2014-06-24 12:47:37
~kasia

Odżywiam się zdrowo, jem owoce i warzywa, spożywam posiłki regularnie, nie stresuję się za bardzo. To i wiele innych wpływa, że dobrze wyglądam jak na swój wiek. Nie mam nadwagi, co w tych czasach coraz więcej z nas zmaga się z tym problemem. Ale nie ja. Polecam świetną metodę(idealnafigura.com/gberes), dzięki której teraz wyglądam lepiej, młodziej a co najważniejsze świetnie się czuję.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.