wyszukanie zaawansowane

Galerie

6 korzyści z jedzenia pomidorów

6 korzyści z jedzenia pomidorów

123RF

1/6

Z punktu widzenia biologii pomidor jest owocem. Nie zmienia to jednak faktu, że zwyczajowo uważany jest za warzywo. I to nie byle jakie, bo bardzo zdrowe. Jakie konkretnie korzyści płyną z jedzenia pomidorów?

Zmniejszają ryzyko chorób serca
Jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za wzrost zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycę, zawały serca i udary, jest zbyt wysoki poziom cholesterolu. Pomidory zawierają wiele witamin i przeciwutleniaczy zapobiegających jego gromadzeniu się. Wśród nich najważniejszy jest likopen, który według badań obniża cholesterol równie skutecznie jak lekarstwa.

Analiza przeprowadzona na australijskim uniwersytecie w Adelajdzie wykazała, że osobom, które dziennie przyjmowały ponad 25 mg likopenu, poziom tzw. złego cholesterolu obniżył się o 10 proc. Oznacza to, że zawierające dużo likopenu pomidory, pod warunkiem, że spożywa się je regularnie, mogą być skuteczną alternatywą dla leków obniżających poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Należy tylko pamiętać, że likopen jest lepiej przyswajany z pomidorów przetworzonych niż świeżych, dlatego szczególnie polecane do spożycia są sosy, przeciery czy soki. Według naukowców, aby uchronić się przed chorobami serca, wystarczy codziennie wypijać pół litra soku pomidorowego, w którym oprócz likopenu znajdziemy także dużo korzystnie działającego na serce potasu.

REKOMENDACJA
1/6
2014-07-11 10:27:25
~jol

A chemia w nich zawarta na co pomaga???:(

2014-07-11 09:45:25
~ttee

Na fot. 2-giej jest papryka nie pomidor.

2014-07-10 16:10:54
~kaisa

Polecam skorzystać z tych informacji zamieszczonych w tym artykule, zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ja właśnie miałam z tym problem. Lubię mięso więc jadłam go prawie codziennie.Mało owoców,warzyw, ryb,tuczące przekąski spowodowały u mnie nadwagę.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres)Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie głodowałam i jadłam ulubione

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.