wyszukanie zaawansowane

Galerie

Prawdy i mity o chorobach zatok

Prawdy i mity o chorobach zatok

123RF

1/6

Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej albo ciągle powraca, a do tego męczy nas ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach.

Zatoki to wypełnione powietrzem jamy położone w obrębie kości twarzy. Mamy ich kilka. W okolicy kości policzkowych – dwie szczękowe, u nasady nosa – dwie sitowe, a nad łukami brwiowymi – czołowe. Jest jeszcze jedna, pojedyncza, klinowa, położona nieco głębiej, za tylną ścianą nosa. Po co nam te jamy w czaszkach? Po pierwsze: by nasza mowa była słyszalnym dźwiękiem. Potem: by nasz kręgosłup mógł udźwignąć głowę, która bez tych pustych przestrzeni byłaby za ciężka. I wreszcie byśmy ciągle nie chorowali. Wnętrze zatokowych przestrzeni kostnych wyścieła błona wydzielająca śluz. Z tym śluzem, poprzez nos, codziennie usuwamy wdychane z powietrzem zanieczyszczenia i drobnoustroje, więc nie dajemy patogenom szansy na niekontrolowane namnażanie się w drogach oddechowych.

Katar trzeba leczyć, bo może przerodzić się w zapalenie zatok
PRAWDA
Do dobrego funkcjonowania zatok potrzebny jest drożny nos i drożne ujścia zatok. Katar, który towarzyszy infekcjom bakteryjnym lub wirusowym górnych dróg oddechowych, zawsze powoduje obrzęk błony śluzowej, czyli uczucie zatkania nosa. Jeśli obrzęk jest duży, ujścia zatok zostają całkowicie zamknięte. Zakłóca to przepływ powietrza i utrudnia spływanie śluzu, który zamiast być wydalony, zalega w zatokach. Staje się doskonałą pożywką dla beztlenowych bakterii, które w ciepłym i wilgotnym środowisku zatok zwykłą, wodnistą wydzielinę szybko zmieniają w żółto-zieloną ropę. Tak w skrócie powstaje stan zapalny zatok.

Skutecznego leku na katar nie ma. Aby uporać się z nim szybciej, należy pić dużą ilość płynów, szczególnie gorących, można jeść ostre potrawy, np. z dodatkiem chrzanu, prawidłowo oczyszczać nos, przepłukiwać jamę nosową solą fizjologiczną oraz stosować krople donosowe z zawartością oxymetazoliny lub xylometazoliny.

REKOMENDACJA
1/6
Zobacz w innych serwisach:
Zdrowie & Fitness
Zapalenie zatok szczękowych
Zdrowie & Fitness
Prawdy i mity o chorobach zatok
Zdrowie & Fitness
Zapalenie zatok - jak je rozpoznać?
Zdrowie & Fitness
Zapalenie zatok - czy może być...
Zdrowie & Fitness
Konsekwencje zaniedbania leczenia...
Zdrowie & Fitness
Co zwiastuje zwykła chrypka?
2014-08-01 10:01:42
~ala

Odporność zwiększymy zdrowo się odżywiając. Jeść więcej owoców, warzyw, białka. A nie świństwa, przez które organizm jest słaby i podatny na infekcje. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie , dające energie a co najważniejsze białko i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes

2014-07-29 07:58:01
~vip

oxymetazoliny lub xylometazoliny -+ rinofenazol, sulfarinol itp ile tego paskudztwa wlałem do swojego nosa w dzieciństwie i nic nie pomagało, tylko wysuszałem i niszczyłem błony śluzowe. Mam swoje skuteczne sposoby ale moderator reklamuje właśnie oxymetazoliny lub xylometazoliny i nie puszcza dobrych rad sprawdzonych-szkoda, bo wiele osób cierpi

2014-07-29 07:25:28
~vip

Moje sposoby na zatoki: - płukanie gardła ciepłą woda z propolisem tak, aby bańki NOSEM wychodziły, - wkraplanie do nosa soku z cytryny 0 boli, gdzie chore ale leczy, - wkraplanie o nosa soku lub rozgniecionych listków żyworódki - kichanie pewne ale pomaga, - wkraplanie do nosa kropli witaminy A -kojąco, -polewanie tyłu głowy bardzo ciepłą wodą (rozgrzewanie zatok klinowych), wciąganie nosem spływającej po twarzy wody i smarkanie, - nacieranie czosnkiem skóry nad zatokami (

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.