wyszukanie zaawansowane

Galerie

8 popularnych mitów na temat oliwy z oliwek

8 popularnych mitów na temat oliwy z oliwek

Shutterstock

1/8

Oliwa z oliwek? Wielu osobom korzystającym z niej na co dzień wydaje się, że wiedzą o niej wszystko: jest najzdrowszym tłuszczem, dobrym do pieczenia, gotowania i jedzenia na surowo, chroni przed chorobami serca, oczywiście pod warunkiem, że jest to extra virgin. Czy jednak na pewno? Oto 8 popularnych mitów na temat oliwy.

Mit 1: Dobrą oliwę można rozpoznać po kolorze

Niestety nie. Kolor z jakością oliwy nie ma nic wspólnego. Zależy on m.in. od odmiany oliwek, ich dojrzałości podczas zbioru czy sposobu, w jaki produkt został wytłoczony. Może być zarówno żółty, jak i zielony. Wiadomo na pewno, że jeśli oliwa ma odcień pomarańczowy lub czerwony, należy trzymać się od niej z daleka. Oznacza to bowiem, że się utleniła i nie nadaje się do spożycia.

O jakości tego tłuszczu świadczy natomiast jego smak i zapach. Oczywiście w supermarketach nie mamy możliwości degustacji, dlatego, jeśli to możliwe, warto zaopatrywać się w oliwę w małych sklepach lub delikatesach, gdzie można posmakować produktu przed zakupem. Przy tej okazji warto dodać, że przezroczyste butelki, choć ładnie wyglądają na sklepowych półkach, mogą zrobić oliwie więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Ponieważ jej właściwości obniżają się pod wpływem światła. Lepiej więc wybierać puszki lub ciemne butelki, a w przypadku przezroczystych, od razu po kupieniu przelewać płyn do innych pojemników i chronić go przed działaniem światła.

Agnieszka Majewska/mmch/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
1/8
2015-12-26 21:30:39
~znawca

ja używam na porządku dziennym oliwy z oliwek,o za tym tak na marginesie oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest tak gorzka i niesmaczna czyli orginal,jezel takowoa posiadacie to wlasnie jest orginalna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ta reszta jest deko lagodniejsza i raczej należy spozywac ja do sosow i sałatek do smażenia kotletow się nie nadaje

2014-09-12 02:38:15
~Miki

Jest siec sklepow w stanach ze zdrowa zywnoscia Fairway , gdzie mozna degustowac oliwe z oliwek I nie tylko , sa rowniez wystawione octy balsamiczne . Jest to jedna z lepszych sieci sklepow w NY

2014-09-10 21:02:11
~bernadeta

wszędzie mnóstwo diet, przeróżnych na których początkowo chudniemy, niestety euforia nie trwa zbyt długo ponieważ tracimy wodę i po jakimś czasie powracamy niestety do swojej wagi lub nieco wyżej (klubdiety.pl/wyniki-diety ) musimy zacząć się zdrowo odżywiać, białko witaminy i minerały to podstawa, musimy więcej energii wydatkować niż przyjmować z pożywieniem, a nasze ciało zredukuje tkankę tłuszczową bo o to właśnie chodzi w redukcji wagi.

2014-09-10 19:17:44
~KASIA

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.