wyszukanie zaawansowane

Galerie

Najbardziej niebezpieczne grzyby w polskim lesie

Najbardziej niebezpieczne grzyby w polskim lesie

123RF , (kg)

1/10


Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz - brzmi stare powiedzenie, które powinniśmy mieć w pamięci wybierając się do lasu. Oprócz smakowitych prawdziwków, rydzów czy kurek czeka tam na nas sporo niebezpiecznych gatunków. Ich spożycie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet śmiercią. Na które grzyby powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Muchomor sromotnikowy
Bez wątpienia najbardziej trujący grzyb rosnący w polskich lasach. Niestety często jest mylony ze smaczną kanią, dziką pieczarką lub gąską zielonką. Przez kilkanaście godzin od jego spożycia toksyna działa w utajeniu i nie daje żadnych objawów. Później pojawiają się nudności, wymioty, biegunka i osłabienie, ale dolegliwości ustępują i chory żyje w przekonaniu, że była to zwykła niestrawność.

Po przejściowej poprawie, po 2-3 dniach od zjedzenia muchomora, następuje jednak kolejny atak. Wtedy pojawia się żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostra niewydolność wątroby i nerek. Jeśli chory w porę nie trafi do specjalistycznego lekarza, umiera. Często jedynym ratunkiem staje się przeszczep wątroby.

W przypadku zatruć muchomorem sromotnikowym największą śmiertelność obserwuje się, gdy jest spożywany jako jedyny gatunek lub stanowi dodatek do innych potraw, np. gołąbków. Mniejszą toksyczność wykazuje, kiedy towarzyszy grzybom jadalnym.

Tekst: Rafał Natorski/(RN)/(kg), zdrowie.wp.pl

Kliknij i dowiedz się, czym jest wstrząs anafilaktyczny

REKOMENDACJA
1/10
Zobacz w innych serwisach:
2014-09-14 21:02:05
~jaś

ło matko, to ja już nie żyję, bo już tyle olszówek zjadłem, nie wspomnę o muchomorze mglejarce, a i też o czernidłaku, sosy z nich są zarąbiste, a obecnie suszę podgrzybki i zajączki; zmieli się je i dodawać będę do zup

2014-09-14 15:43:03
~Kurde

Najbardziej trujący grzyb to Putinsromotnik.Najbardziej trujący stary grzyb bo truje nam spokój i całe życie

2014-09-14 14:03:03
~Beton

Ani słowa o PAPIERZOKU :-))

2014-09-14 10:14:13
~Grzybiarz

Najbardziej niebezpiecznym grzybem w Polsce jest Yarrowik Złośliwy.

2014-09-14 10:09:42
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-09-14 09:35:28
~Legato

Same dezinformacje i kłamstwa wciśnięte metoda niedopowiedzeń i w ten sposób hodowane są lemingi. A grzybu są bardzo pożyteczne dla zdrowia pod warunkiem, że las jest powyżej 5 km od dróg transportowych i kilkadziesiąt kilometrów od ośrodków przemysłu. Te bliżej zawierają cała tablicę Mendelejewa ciężkich i toksycznych pierwiastków

2014-09-14 08:34:05
~andrew

Na grzyby chodzę 2-3 razy w roku. Traktuję to jako świetny relaks. Biorę tylko te, które dobrze znam, prawdziwki, podgrzybki, kurki, kozaki, a późną jesienią gąski. Te, co do których mam wątpliwość pomijam. Głowa czasem mnie boli, ale jedynie z powodu tego, dla którego grzybka zjadam w postaci zakąski. Specjalnie nie polecam, ale na szczęście konsekwencje są krótkotrwałe i nie przynoszą dużych uszczerbków w zdrowiu.

2014-09-13 15:58:49
~Grzyboznawca - Wiesław Kamińsk

Tyle błędów w jednym artykule nie spotkałem nigdy - jeśli ktoś pisze coś na temat grzybów to powinien mieć mieć minimum wiedzy. Borowik szatański nie jest ten co na zdjęciu , muchomor jadowity też tekstu nie czytałem bo pewnie też są tam błędy. Wasza edukacja to antyedukacja lepiej nic nie dawajcie o grzybach lepsze to będzie dla ogółu.

2014-09-13 15:06:53
~rico

Pod oim blokiem rośnie mnóstwo czerwonych muxhomowrów i krowiaków podwiniętych.Pio 10 jeden obok drugiego,,chyba ze względu na to,że jestt dużo brzóz.

2014-09-12 20:31:24
~krzysiek

Kory !!!!! ty za bardzo na grzybach sie nie znasz sadząc po wpisie,gorzki smak ma goryczak żółciowy,a nie borowik szatański.Więc schowaj swoje wiadomości dla siebie,aha wg ciebie pieczarka lub gąska czy boczniak oraz parę innych gatunków które mają blaszki są trujące rozumiem.Eksperci za grosz.Gratulacje też dla autora artykułu,fotografia muchomora sromotnikowego "rewelacja"

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.