wyszukanie zaawansowane

Galerie

Chroń się latem przed czerniakiem

Chroń się latem przed czerniakiem

1/9

Czerniak jest jednym z tych nowotworów złośliwych, którego przy odrobinie zdrowego rozsądku mamy szansę uniknąć. Czynniki ryzyka – jasne jak słońce. Częste i długotrwałe opalanie, oparzenia słoneczne i powikłania po nich.

Powstawaniu czerniaka wpływają: intensywne wystawianie się na promieniowanie UV (na plaży i w solariach), powstałe w wyniku tego oparzenia słoneczne – szczególnie te z dzieciństwa, posiadanie I i II fototypu skóry (jasna karnacja, niebieskie oczy, włosy blond lub rude). Ryzyko zachorowania wzrasta także po epizodach przebytego już raka skóry (u ok. 5 proc. chorych wyleczonych z poprzedniego czerniaka można się spodziewać kolejnego nowotworu skóry). Warto wiedzieć – i powtarzać sobie przed każdorazową pokusą korzystania z łóżek opalających – że 15-minutowe opalanie w solarium dostarcza nam dawki promieniowania równej całodniowemu przebywaniu na słońcu, a korzystanie z solariów przed 35. rokiem życia o 75 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Inga Kazana/mmch/WP Zdrowie&Fitness

REKOMENDACJA
1/9
2016-04-19 10:29:28
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(idealnafigura.com/gberes) .Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2015-07-07 11:20:37
~kasia

Opalanie postarza. Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim (zdrowesniadanie.info/gbe res ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.