wyszukanie zaawansowane

Galerie

Wykryj chorobę, zanim będzie za późno!

Wykryj chorobę, zanim będzie za późno!

Thinkstock

1/9

Kolejki do lekarzy różnych specjalizacji wydłużają się niemiłosiernie, a pieniędzy na badania wciąż brakuje. Zbadaj się sam! Warto obserwować swoje ciało, by w porę uniknąć zagrożenia.

Nowotwory skóry
Jeśli masz jasną skórę, znamiona, pieprzyki, łatwo ulegasz poparzeniom słonecznym – należysz do tzw. grupy zwiększonego ryzyka. Co dwa miesiące powinieneś dokładnie badać swoją skórę, zwracając szczególną uwagę na znamiona i pieprzyki. Rób to częściej zwłaszcza teraz, kiedy skóra wystawiona jest na ciągły kontakt z silnym promieniowaniem słonecznym. Zaniepokoić powinno Cię swędzenie lub krwawienie znamienia, zmiana jego kształtu, pojawienie się nowego znamienia, a także wszelkie znamiona, które mają nierówne brzegi, cechuje je więcej niż jeden kolor, a ich średnica przekracza 6 mm. Wszelkie tego typu zmiany należy zgłosić do lekarza dermatologa. Czerniak – najgroźniejszy spośród nowotworów skóry – często wykrywany jest zbyt późno.

REKOMENDACJA
1/9
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.