wyszukanie zaawansowane

Galerie

Sprawdź, jak i kiedy badać piersi

Sprawdź, jak i kiedy badać piersi

Thinkstock

1/7

Badania piersi są bardzo ważnym etapem we wczesnym wykrywaniu nowotworów gruczołu piersiowego. U prawie 80% kobiet w Polsce przynajmniej raz w życiu znaleziono zmianę w piersi. Na szczęście w większości przypadków okazało się, że jest to zmiana łagodna. Nie ryzykuj utraty zdrowia, bierz udział w badaniach profilaktycznych i sama badaj piersi regularnie.

Mammografia po czterdziestce
Mammografia to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie. Badanie powinno wykonywać się regularnie - co 2 lata po ukończeniu 40. roku życia. Mammografia polega na umieszczeniu piersi (pojedynczo) na podstawce z detektorem. Następnie pierś jest dociskana od góry płytką kompresyjną - ma to na celu zwiększenie powierzchni piersi i usunięcie powietrza, które zacienia fragmenty gruczołu, co utrudnia interpretację zdjęcia. Ponieważ badanie to nie należy do komfortowych, pacjentki powinny zgłaszać się na nie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, kiedy wrażliwość piersi na ból jest mniejsza. Zdjęcie wykonane przez mammograf jest w stanie wykryć zmiany o wielkości 3mm. Nowoczesna technologia mammografii cyfrowej wykrywa zmiany już o wielkości 1 mm.

REKOMENDACJA
1/7
2011-11-30 06:56:10
~Olsztyn - Warmia

Dlaczego wycinacie negatywne opinie o onkologach? Opisałam prawdę. Nie pasuje Wam?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.