wyszukanie zaawansowane

Galerie

Na co chorują seniorzy?

Na co chorują seniorzy?

Thinkstock

1/10

W zeszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zbadał wskaźniki związane z leczeniem szpitalnym osób powyżej 65 roku życia. Z analizy wynika, że osoby starszych leczone są najczęściej na schorzenia kardiologiczne, okulistyczne, naczyniowe i ortopedyczne. Jednak nie wszystkie choroby wymagają hospitalizacji. Na jakie schorzenia najczęściej narażeni są polscy seniorzy?

Choroba Alzheimera
Szacuje się, że około 30 mln ludzi na świecie, a blisko 200 tys. w Polsce cierpi na chorobę Alzheimera. Tylko jeden procent chorych to ludzie przed 65 rokiem życia. To najlepszy dowód, że w przypadku tej dolegliwości wiek jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka. Przyczyny Alzheimera nie są znane, a choroba jest nieuleczalna. Polega na degeneracji ośrodkowego układu nerwowego. Typowe objawy to zaburzenia pamięci, funkcji poznawczych, zmiany osobowościowe, problemy z rozpoznawaniem ludzi, przedmiotów, zaburzenia mowy, spowolnienie ruchowe, prowadzące do problemów z wykonywaniem prostych czynności i otępienie (demencja). Choroba rozwija się od kilku do kilkunastu lat i prowadzi do śmierci.

REKOMENDACJA
1/10
Zobacz w innych serwisach:
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.