wyszukanie zaawansowane

Galerie

6 rzeczy, które warto wiedzieć o wyrostku robaczkowym

6 rzeczy, które warto wiedzieć o wyrostku robaczkowym

123RF

1/6

Wyrostek robaczkowy to "rurka" o długości kilkudziesięciu centymetrów. Odchodzi od jelita i działa niczym filtr, który zatrzymuje szkodliwe dla układu pokarmowego bakterie. Jeśli się zatka – rozwija się w nim stan zapalny. Gdy nie zareagujemy w porę – może być groźnie.

Zapalenie wyrostka nie zawsze objawia się bólem z prawej strony brzucha

U zdecydowanej większości ludzi wyrostek położony jest po prawej stronie brzucha, na wysokości kolców biodrowych i w tym obszarze odczuwany jest ból w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Może się jednak zdarzyć, że atak wyrostka będzie sygnalizowany bólem po stronie lewej, gdyż część z nas ma narządy wewnętrzne jamy brzusznej ułożone w lustrzanym odbiciu. Jest jeszcze jeden kłopot: wyrostek jest dość długi (8-10 cm), ale wąski (zaledwie 3-7 mm średnicy) i zwykle "zwisa" swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego. Jednak u niektórych bywa przesunięty i może być schowany np. za pęcherzem moczowym.

Kaja Ostrowska/mmch

REKOMENDACJA
1/6
2016-12-01 14:54:35
~Aneta

Wyrostek to może obecnie jest nic wielkiego ale strach i tak jest duży. Jak mi go naprawiali to bardzo się bałam przed zabiegiem. Dzisiaj niby jest łatwo a dawniej przecież na niego umierano www.open-youweb.com/operacja-wyrost ka-kiedys-umierano-w-meczarniach/ tego nie operowali i ludzie schodzili, jeszcze nie tak dawno temu na to nie mieli rozwiązania.

2013-12-29 00:57:22
~bartekketrab

Tutaj inforcja, po ktorej stronie jest wyrostek. Nie zawsze po prawej. A i objawy często są różnorodne: http://po-ktorej-stronie-jest-wyro stek.blogspot.com/2013/12/wyrostek- robaczkowy-po-ktorej-jest.html

2012-11-13 11:07:08
~ja

mój wyrostek (atak w wieku 26 lat!!) nie dawał praktycznie żadnych objawów, ani temperatury, ani wymiotów, ani bólu, który uniemożliwia chodzenie, miałam apetyt, jedynie odczuwałam tępy ból, jakby ucisk w okolicy wątroby żołądka, jakbym jakąś lekką niestrawność miała (jadłam paprykę surową i z jej ciężkim trawieniem to wiązałam). wyrostek może dawać bardzo wiele nietypowych objawów, każdy powinno się sprawdzać.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.