wyszukanie zaawansowane

Galerie

10 składników, których potrzebuje każda kobieta

10 składników, których potrzebuje każda kobieta

123RF

1/10

Witaminy i minerały są potrzebne każdemu, ale o ich odpowiedni poziom szczególnie powinny dbać kobiety. Są im one niezbędne ze względu na ciążę, miesiączkę, zagrożenie niektórymi chorobami, a nawet diety odchudzające, które często „czyszczą” organizm z niezbędnych składników odżywczych. Oto 10 najważniejszych.

Kwas foliowy
Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B: witamina B9. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „folium” czyli liść. I właśnie w zielonych warzywach liściastych jest go najwięcej. Kwas foliowy niezbędny jest każdemu i to już od momentu poczęcia. Szczególnie o jego prawidłowy poziom w organizmie powinny zadbać kobiety w wieku rozrodczym. Dlaczego? Ponieważ kwas foliowy zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u płodu i pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa obniżając możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Kobiety, które planują zostać matkami, powinny przyjmować kwas foliowy nawet 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Ale także te, które o dziecku nie myślą lub okres macierzyństwa mają już za sobą, nie powinny o nim zapominać. Kwas foliowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (zapobiega depresji), bierze także udział w produkcji czerwonych krwinek i pracy układu pokarmowego wspomagając funkcjonowanie żołądka, wątroby i jelit. Kwas foliowy znajdziemy w szpinaku, fasolce, kapuście, szparagach, sałacie, brukselce, kalafiorze, marchwi, a także pomarańczach i bananach. Ale uwaga, do jego aktywacji niezbędna jest witamina B12 występująca w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. wątrobie, a także w rybach, jajach i produktach mlecznych.

Agnieszka Majewska/ep/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
1/10
Zobacz w innych serwisach:
2014-06-19 20:31:25
~ww

Nic ciekawego w artykule. Wszystkie Minerały i witaminy organizm potrzebuje i tyle. Trzeba jeść różnorodnie i tyle.

2014-06-19 19:56:39
~Vocha

Pestki z Chin innych nie dostaniesz, czy są zdrowe? Watpię....

2014-06-05 19:34:36
~CzarnaHanka

Dla mnie kwas foliowy to stopiona folia. Nie polecam.

2014-06-05 18:13:45
~ala

Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne śniadanie a co najważniejsze jest to dla każdego. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, (idealnafigura.com/gberes) dające witaminy i energię

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.