wyszukanie zaawansowane

Galerie

6 rzeczy, które warto wiedzieć o wyrostku robaczkowym

6 rzeczy, które warto wiedzieć o wyrostku robaczkowym

Thinkstock

2/6

Przy ataku wyrostka ból zmniejsza się, gdy podciągamy prawą nogę pod klatkę piersiową

Najczęściej zapalenie wyrostka przebiega typowo. Zaczyna się od złego samopoczucia i bólu w okolicy pępka, który potęgując się, lokalizuje się w końcu w dole brzucha. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, głębokiego wdechu, kaszlu, a zmniejszają, gdy leżymy na boku z nogą przyciągniętą do klatki piersiowej. Dlatego lekarz, chcąc upewnić się, czy ma do czynienia z atakiem wyrostka, zgina prawą nogę pacjenta i podciąga jego udo do góry (wtedy ból ustępuje), a następnie kieruje je do wewnątrz (wtedy ból się nasila). U osób, które mają wyrostek po lewej stronie, taką samą reakcję da zgięcie lewej nogi. Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka jest też silny ból pojawiający się po naciśnięciu niebolesnej strony brzucha.

W typowym przebiegu zapalenia wyrostka po czasie pojawiają się także nudności, wymioty, rośnie temperatura, może pojawić się biegunka (częściej u dzieci) lub zaparcie. Jeśli wyrostek jest położony za pęcherzem moczowym – mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, np. parcie na pęcherz.

REKOMENDACJA
2/6
Zobacz w innych serwisach:
2012-11-08 06:47:15
~abuksan

Redaktor zdecyduj się czy wyrostek ma kilkadziesiąt centymetrów długości czy też 8-10 cm.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.