wyszukanie zaawansowane

Ciało

Na żylaki fale radiowe

Nobilior - Fotolia.com
04.03.2014

Jak pokazują statystyki, coraz więcej Polek i Polaków choruje na niewydolność żył powierzchownych. „Jej najczęstszymi objawami są ból, obrzęk i uczucie ciężkości w nogach, a także żylaki. Może prowadzić do owrzodzeń lub niebezpiecznej dla życia zakrzepicy” – mówi dr Adam Sowiński ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Warto wiedzieć, że współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia żylaków. Również takimi, które nie wymagają hospitalizacji i umożliwiają szybki powrót do aktywności niemal od razu po zabiegu.

 

Najskuteczniejszą wśród wszystkich małoinwazyjnych metod usuwania żylaków jest terapia falami radiowymi (VENEFIT), wykonywana od niedawna w Szpitalu Zacisze ENEL-MED. Każdy taki zabieg poprzedza konsultacja chirurgiczna oraz szczegółowa diagnostyka obrazowa w formie USG Doppler. Badanie umożliwia bardzo dokładną obserwację struktury i anatomii żył oraz ocenę przepływu krwi, a tym samym pozwala określić stopień zaawansowania choroby. Z kolei podczas zabiegu badanie USG pozwala dokładnie monitorować proces zamykania chorej żyły i natychmiast ocenić skuteczność całej procedury.


Jak to działa?
„Dzięki cewnikowi podgrzewającemu chorą żyłę uzyskuje się jej zapadnięcie, a następnie zamknięcie. Pacjent może wrócić do codziennej aktywności w kilka godzin po zabiegu” – tłumaczy dr Sowiński ze Szpitala Zacisze, który ma duże doświadczenie w operacjach przy wykorzystaniu tej metody.


Najważniejsze zalety terapii

  • Nie wymaga hospitalizacji – ablacja żylaków przy użyciu fal radiowych może być przeprowadzona  w znieczuleniu miejscowym.
  • Mniejsza bolesność kończyny (w porównaniu do innych metod takich jak stripping czy laser).
  • Brak cięcia w pachwinie, rozległych krwiaków i zasinień.
  • Sprawdzona metoda: na świecie wykonano już 650 tys. zabiegów VENEFIT, a od 2007 r. opublikowano 53 prace naukowe potwierdzające skuteczność metody.

 

Celem leczenia jest nie tylko poprawa jakości życia poprzez zmniejszenie odczuwanego bólu, ustąpienia obrzęków czy poprawy estetyki nóg, lecz przede wszystkim zapobieganie poważnym i groźnym powikłaniom choroby.


Warto wiedzieć, że…

  • szczególnie niekorzystny wpływ na powstawanie żylaków ma stojący lub siedzący tryb pracy. Długotrwałe przebywanie w takiej pozycji wywołuje wzrost ciśnienia w żyłach i rozszerzenie ich „światła”. Poszerzenie żyły w miejscu zastawki prowadzi do jej niewydolności.
  • choroba ta jest z reguły dziedziczona genetycznie. Ponadto, sprzyjają jej czynniki ryzyka, takie jak: dźwiganie ciężarów, nadwaga, brak ruchu, zaburzenia czy leczenie hormonalne, w tym antykoncepcja. Pięć razy częściej chorują kobiety, szczególnie narażone są matki. Na występowanie zmian chorobowych wpływa również wysoki wzrost, noszenie szpilek, dieta uboga w błonnik i niedobory witaminy C, palenie papierosów oraz nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu.
  • do jej powstawania przyczynia się także zmniejszenia napięcia ścian żył wynikające ze starzenia się organizmu, m.in. zanikania kolagenu. Żylaki najczęściej pojawiają się w między 30. a 40. r.ż., ale zdarzają się również u osób młodszych. Badania wskazują, że dotyczą one 34 proc. dorosłych Polaków*.

 

* źródło: Turkiewicz W., 2010, Występowanie i aktywność wybranych metaloproteina w ścianie żył odpiszczelowych, rozprawa doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań, http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=206563&from=publication [dostęp 27.02.2014].

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2016-06-05 14:03:56
~kinka32

długo w ogóle czeka się na taki zabieg w luxmedzie? nie wiem jak do tego podejść od strony organizacyjnej, myślicie że urlop będzie też potrzebny?

2016-05-03 17:26:03
~bea

a chyba jakoś podobnie do skleroterapii, nie wiem jak to jednostkowo, tata zapłacił sporo ale on miał strasznie dużo tych żył do leczenia, więc żaden z niego wyznacznik ;) robił w lux medzie, pewnie mają cennik na stronce

2016-04-27 23:33:23
~kameliova

o, no i dobrze. a już po zabiegu? jak rekonwalescencja w tym przypadku? w ogóle ile taki zabieg kosztuje? bo skleroterapia to mniej więcej się orientuję, a o tym nie słyszałam

2016-04-25 10:29:03
~bea

zabieg chirurgią radiofalową, venefit coś takiego :)

2016-04-24 21:53:50
~kameliova

i na jaki zabieg się w takim przypadku zdecydował? no bo chyba tak tego nie zostawiliście? jest wiele metod walki z żylakami

2016-04-23 10:16:35
~bea

różnorodność takich zabiegów jest spora, ale wszystko zależy od złożoności problemu, mój tata chciał skleroterapię ale okazało się, że zatory w żyłach są zbyt duże :<

2016-04-19 22:06:04
~kameliova

to chyba jedno z zaleceń, że zabiegi na żylaki lepiej jest robić w okresie wiosenno-jesienno-zimowym, zwyczajnie żeby omijać największe upały. teraz myślę jeszcze całkiem dobry moment zanim zacznie przypiekać :)

2016-04-19 16:37:23
~bea

Dokładnie :) tylko niektórych lepiej nie robić latem w czasie upałów, więc im szybciej ogarnie się temat tym lepiej :)

2016-04-17 23:22:08
~kameliova

taak :) nie ma żadnych przeciwskazań. moja mama miała w luxmedzie taki zabieg w piątek, a w poniedziałek normalnie już do pracy poszła

2016-04-13 23:08:03
~makita

no ale mam rozumieć, że po takim zabiegu przy wystrzeganiu się podnoszenia ciężarów większych, pilnowania noszenia tej pończochy itd można normalnie wrócić do pracy?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.