wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Moda

Naprawdę nieprzemakalny materiał

28.11.2008
Nowy materiał wodoodporny wynaleziony w Szwajcarii nie nasiąka nawet po kilku miesiącach leżenia w wodzie - informuje "New Scientist".

 

Zespół Stefana Seegera z uniwersytetu w Zurychu opracował tkaninę z włókien poliestrowych pokrytych milionami maleńkich krzemowych igiełek - ich średnica wynosi 40 nanometrów (miliardowych części metra). W rezultacie kropla wody układa się na szpiczastych włókienkach jak fakir na desce nabitej gwoździami. Okazało się, że to najbardziej wodoodporny materiał nadający się do szycia odzieży jaki kiedykolwiek opracowano.

Krople wody przybierają na powierzchni tkaniny kształt kulek. Wystarczy ją odchylić od poziomu zaledwie o dwa stopnie, Krople wody przybierają na powierzchni tkaniny kształt kulek. Wystarczy ją odchylić od poziomu zaledwie o dwa stopnie, aby krople się stoczyły. Strumień wody w ogóle nie pozostawia na materiale śladu.

Podobny efekt występuje w przyrodzie w przypadku kwiatów i liści lotosu - choć rosną na bagnie, zawsze pozostają czyste. Z kolei niektóre owady wodne dzięki drobniutkim włoskom zatrzymują przy ciele warstwę powietrza, dzięki której mogą oddychać podczas nurkowania - podobny efekt daje nowa tkanina. Warstwa powietrza mogłaby w przypadku strojów dla pływaków zmniejszyć opór wody o 20 procent, co ułatwiłoby bicie nowych rekordów.

Krzemowe igiełki można wytwarzać w prosty sposób poprzez kondensację z fazy gazowej - nie tylko na powierzchni poliestru, ale także wełny, bawełny czy wiskozy (choć na razie poliester daje najlepsze wyniki)

Wodoodporne właściwości tkaniny są trwalsze niż w przypadku innych materiałów, jednak nie wytrzyma ona codziennego prania w pralce. Tyle, że pranie tak trudno budzącego się materiału rzadko będzie potrzebne.(PAP)

źródło: PAP pmw/ yy/

fot. www.sxc.hu

REKOMENDACJA
2012-07-23 17:36:19
~MAGDA

O. Żeby się bogacić, to trzeba mieć wiedzę. Wystarczy poczytać portale, które zajmują się prawdziwymi inwestycjami i prawdziwymi pieniędzmi. Wystarczy wyszukać w wyszukiwarce hasło "numer87" i mamy gotową odpowiedź.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.