wyszukanie zaawansowane

Sprzęt

Dziecko na hulajnodze - trening przez zabawę

16.06.2010

Wakacje to dla wielu rodziców jedyny moment w roku, kiedy mogą swobodnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Warto wykorzystać ten okres na rozwijanie motoryki i koordynacji ruchowej naszej pociechy. Tym bardziej, że pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Może więc czas, aby dziecko wsiadło na hulajnogę?

Naukę jazdy na hulajnodze warto rozpoczynać od najmłodszych lat. Eksperci przekonują, że nawet dwuletnie maluchy mogą z powodzeniem nauczyć się jeździć na hulajnodze. O tym czy dziecko jest już motorycznie gotowe do jazdy na tego rodzaju sprzęcie powinien jednak zadecydować rodzic. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego tempa rozwoju naszej pociechy.

Jazda na hulajnodze w tak młodym wieku ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
- lepsza równowaga - dziecko uczy się balansowania na niestabilnej powierzchni,
- lepsza ocena odległości - dziecko uczy się reagować z wyprzedzeniem i omijać przeszkody terenowe,
- oswajanie się z prędkością - dziecko uczy się kontrolować ruch swojego ciała, a także hamowania.

Trzy kółka na początek
Do nauki jazdy najlepsze są hulajnogi wyposażone w jedno przednie i dwa tylne kółka. Dzięki temu dziecko łatwiej "złapie" równowagę i jazda będzie dla niego bardziej przyjemna. Wybierając hulajnogę z dwoma kółkami ryzykujemy, że maluch zniechęci się początkowymi trudnościami i szybko odstawi sprzęt w kąt. Ponadto na trzykołowej hulajnodze dziecko może być po prostu ciągnięte przez rodzica - bez obaw, że nagle straci równowagę.Bezpieczniej na dużych oponach
Solidne opony to podstawa każdego sprzętu rekreacyjnego przeznaczonego dla dzieci. W przypadku hulajnogi najlepsze będą duże, gumowe opony, które zapewnią stabilność i odpowiednią amortyzację nierówności. Często zdarza się bowiem, że dzieci jeżdżą nie tylko po równym asfalcie, ale tez po parkowych alejkach usłanych korzeniami i kamieniami. Szerokie przednie koło znacznie ułatwi bezpieczne manewrowanie hulajnogą w takich warunkach. Doskonała do nauki będzie hulajnoga Kettler Scooter z przednim kołem o średnicy aż 20 centymetrów (199 zł w Sport-Shop.pl).

Solidne wykonanie
Hulajnoga dziecięca to sprzęt, który powinien przetrwać gorsze chwile swojego użytkownika. Dlatego bardzo istotna jest solidność wykonania poszczególnych elementów. Rama powinna być stalowa lub aluminiowa - dzięki temu sprzęt będzie odpowiednio sztywny i odporny na ewentualne upadki czy obtłuczenia. Przednie koło powinno działać lekko, precyzyjnie i bez jakichkolwiek luzów na łożyskach. To zapewni całej konstrukcji stabilność, a użytkownikowi da pewność, że zawsze pojedzie dokładnie tam, gdzie chce.

Istotnym elementem jest też miejsce na stopy, które bezwzględnie musi być wykończone materiałem antypoślizgowym. Warto też sprawdzić czy pedał hamulca działa odpowiednio lekko. Pamiętajmy jednak, że musi on być łatwy z użyciu dla dziecka, a nie dla nas!

Na wszelki wypadek...
- Kupując hulajnogę pamiętajmy, że jest to sprzęt sportowy, a nie kolejna dziecięca zabawka. Kryteria wyboru powinny obejmować zdecydowanie więcej elementów niż sam wygląd, a miejscem zakupu hulajnogi powinien być sklep sportowy, a nie pasaż z zabawkami – przekonuje Łukasz Andrzejewski ze sklepu internetowego Sport-Shop.pl.

Podczas jazdy dziecko bezwzględnie powinno mieć kask na głowie i ochraniacze na nadgarstkach. Te dwa miejsca są zdecydowanie najbardziej narażone na kontuzje. Warto też zadbać o to, aby dziecko było dobrze widoczne podczas szaleństw na hulajnodze. Ubranie malucha w jaskrawy strój lub zaopatrzenie go w elementy odblaskowe pozwoli uniknąć kolizji z szybszymi użytkownikami chodników i parkowych alejek - na przykład rowerzystami.

fot. informacja prasowa
 

Michał Stankiewicz, Sport-shop.pl

REKOMENDACJA
2015-07-23 09:26:25
~lenoa

mój chrześniak ma http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/gorskie-mtb/26-cali/p,rower-mtb-2 6-1-0-grafitowo-pomaranczowy-unity, 468800.html :)

2015-06-23 16:14:00
~hydroAA

ja też chrześniakowi kupiłam http://www.cyklotur.com/rowery/gors kie-mtb/26-cali/p,rower-mtb-26-1-0- grafitowo-pomaranczowy-unity,468800 .html

2015-05-19 15:32:12
~MamaM

A teraz czas komunijny, więc może zamiast hulajnogi - rower??? Ja kupiłam córkom ostatnio http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/crossowe/p,rower-classic-2015-sza ro-czarno-bordowy-200-zl-do-wydania -na-akcesoria-gratis-author,432435. html i jeździmy razem na wycieczki. Lepsze to niż siedzenie przed tv ;)

2014-04-15 19:39:10
~Administracja

Ponad 20000 filmów i kilka tysi seriali za free WWW.KINOMANIAKPREMIUM.PL czyli zapraszają na spektakl ;)

2013-10-29 11:52:10
~krysz

ale, że longboarda można kupić w Media Expert?? COOOOOOOOOOO??? a ja jeździłam 100km od siebie z miasta, żeby kupić... lol xD

2013-10-28 01:48:52
~grusz

noo jeszce jest sezon. Ostatnio widziałem faceta na longboardzie. Idzie do media expert i tam sobie kupcie bo dobre i tanie i tanie i dobre :D

2013-09-17 13:53:24
~wisiu

sprzedają, sprzedają! w końcu tu supermarket

2013-09-16 15:33:09
~tedek

to w media expert takie rzeczy spredają?? myślaam że to tylko kompy itp. musieli sie niezle rozwinac

2013-09-12 12:52:26
~klaudia

Potwierdzam, hulajnoga to nie jest droga rzecz a bardzo fajna :) Mojej córce kupiliśmy (śmiesznie), bo w Media Expert, ale jeździ i jest zadowolona. To w sumie ważne żeby dzieciaki jeszcze się ruszały póki pogoda jako taka jest... zaeraz zacznie być strasznie zimno i deszczowo.

2013-09-11 14:19:09
~olla

za 250 juz mozna mieć z media expert. Fajna mała hulajnoga. Moje dziecko szaleje, a nie wydałam majątku

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.