wyszukanie zaawansowane

Sprzęt

Dziecko na hulajnodze - trening przez zabawę

16.06.2010

Wakacje to dla wielu rodziców jedyny moment w roku, kiedy mogą swobodnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Warto wykorzystać ten okres na rozwijanie motoryki i koordynacji ruchowej naszej pociechy. Tym bardziej, że pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Może więc czas, aby dziecko wsiadło na hulajnogę?

Naukę jazdy na hulajnodze warto rozpoczynać od najmłodszych lat. Eksperci przekonują, że nawet dwuletnie maluchy mogą z powodzeniem nauczyć się jeździć na hulajnodze. O tym czy dziecko jest już motorycznie gotowe do jazdy na tego rodzaju sprzęcie powinien jednak zadecydować rodzic. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego tempa rozwoju naszej pociechy.

Jazda na hulajnodze w tak młodym wieku ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
- lepsza równowaga - dziecko uczy się balansowania na niestabilnej powierzchni,
- lepsza ocena odległości - dziecko uczy się reagować z wyprzedzeniem i omijać przeszkody terenowe,
- oswajanie się z prędkością - dziecko uczy się kontrolować ruch swojego ciała, a także hamowania.

Trzy kółka na początek
Do nauki jazdy najlepsze są hulajnogi wyposażone w jedno przednie i dwa tylne kółka. Dzięki temu dziecko łatwiej "złapie" równowagę i jazda będzie dla niego bardziej przyjemna. Wybierając hulajnogę z dwoma kółkami ryzykujemy, że maluch zniechęci się początkowymi trudnościami i szybko odstawi sprzęt w kąt. Ponadto na trzykołowej hulajnodze dziecko może być po prostu ciągnięte przez rodzica - bez obaw, że nagle straci równowagę.Bezpieczniej na dużych oponach
Solidne opony to podstawa każdego sprzętu rekreacyjnego przeznaczonego dla dzieci. W przypadku hulajnogi najlepsze będą duże, gumowe opony, które zapewnią stabilność i odpowiednią amortyzację nierówności. Często zdarza się bowiem, że dzieci jeżdżą nie tylko po równym asfalcie, ale tez po parkowych alejkach usłanych korzeniami i kamieniami. Szerokie przednie koło znacznie ułatwi bezpieczne manewrowanie hulajnogą w takich warunkach. Doskonała do nauki będzie hulajnoga Kettler Scooter z przednim kołem o średnicy aż 20 centymetrów (199 zł w Sport-Shop.pl).

Solidne wykonanie
Hulajnoga dziecięca to sprzęt, który powinien przetrwać gorsze chwile swojego użytkownika. Dlatego bardzo istotna jest solidność wykonania poszczególnych elementów. Rama powinna być stalowa lub aluminiowa - dzięki temu sprzęt będzie odpowiednio sztywny i odporny na ewentualne upadki czy obtłuczenia. Przednie koło powinno działać lekko, precyzyjnie i bez jakichkolwiek luzów na łożyskach. To zapewni całej konstrukcji stabilność, a użytkownikowi da pewność, że zawsze pojedzie dokładnie tam, gdzie chce.

Istotnym elementem jest też miejsce na stopy, które bezwzględnie musi być wykończone materiałem antypoślizgowym. Warto też sprawdzić czy pedał hamulca działa odpowiednio lekko. Pamiętajmy jednak, że musi on być łatwy z użyciu dla dziecka, a nie dla nas!

Na wszelki wypadek...
- Kupując hulajnogę pamiętajmy, że jest to sprzęt sportowy, a nie kolejna dziecięca zabawka. Kryteria wyboru powinny obejmować zdecydowanie więcej elementów niż sam wygląd, a miejscem zakupu hulajnogi powinien być sklep sportowy, a nie pasaż z zabawkami – przekonuje Łukasz Andrzejewski ze sklepu internetowego Sport-Shop.pl.

Podczas jazdy dziecko bezwzględnie powinno mieć kask na głowie i ochraniacze na nadgarstkach. Te dwa miejsca są zdecydowanie najbardziej narażone na kontuzje. Warto też zadbać o to, aby dziecko było dobrze widoczne podczas szaleństw na hulajnodze. Ubranie malucha w jaskrawy strój lub zaopatrzenie go w elementy odblaskowe pozwoli uniknąć kolizji z szybszymi użytkownikami chodników i parkowych alejek - na przykład rowerzystami.

fot. informacja prasowa
 

Michał Stankiewicz, Sport-shop.pl

REKOMENDACJA
2013-03-22 13:38:32
~SYL

Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. ...Osoba, która mi wysłała ta wia

2012-07-23 17:34:22
~MAGDA

HULAJNOGA? Żeby się bogacić, to trzeba mieć wiedzę. Wystarczy poczytać portale, które zajmują się prawdziwymi inwestycjami i prawdziwymi pieniędzmi. Wystarczy wyszukać w wyszukiwarce hasło "numer87" i mamy gotową odpowiedź.

2012-03-02 10:51:59
~lwionczyk

A ja spotkałam się z opinią negatywną odnośnie hulajnogi . Aktywny sportowiec zwrócił mi uwagę , że robię krzyywdę swemu dziecku , który uwielbiał hulajogę i jeździł jak szatan od 3 roku życia . Stwierdził , że jeźdząc skrzywi sobie kręgosłup , gdyż małe dziecko ma jeszcze wiotki układ kostny - a obciąża tylko jedna stronę . Może i racja bo obecnie prawa noga , go boli i ma zakaz sportu przez pół roku ( ma 10 lat)

2011-11-15 12:34:43
~Justyna

Właśnie! Zarówno kiepskiej jakości rower jak i hulajnoga mogą doprowadzić do tragedii! Nigdy nie zapomnę, jak przed moim blokiem chłopcu w czasie jazdy odpadło przednie koło od roweru! Rower był nowy! Mały nabił sobie ogromnego guza i miał wstrząśnienie mózgu. I tak dobrze się to skończyło! A hulajnoga jest jeszcze bardziej niebezpieczna! Mojemu Antkowi chcę kupić taką hulajnogę (jak na zdjęciu) na urodziny.

2010-06-18 15:17:11
~grazanka

Mój syn też jeździ na czymś podobnym jak na zdjęciu. Dostał od swojego taty na trzecie urodziny :) Moim zdaniem taki mały dzieciaczek nie powinien w ogóle wsiadać na dwukołowe hulajnogi bo może sobie tylko nabić siniaka i zniechęcić do jazdy!

2010-06-16 15:37:40
~Malwina

Zgadzam się z autorem że lepiej zainwestować w porządną hulajnogę a nie w jakąś tandetę z supermarketu za 30 zł. Mój syn w ogóle nie chciał jeździć na kiepskiej hulajnodze, a jak na urodziny dostał lepszy sprzęt, to jeździł przez całą wiosnę i nie sposób go było odkleić od hulajnogi :-)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.