wyszukanie zaawansowane

Sprzęt

Squash - idealny sport na jesień

12.10.2010

Jesień nie jest najlepszą porą na uprawianie sportu. Nie dość, że aktywność fizyczną trzeba przenieść pod dach, to jesienna szaruga skutecznie zmniejsza zapał do ćwiczeń. Dlatego warto rozejrzeć się za nowymi, inspirującymi wyzwaniami. Hitem tego sezonu może być squash!

Squash, czyli halowa i bardziej "kameralna" odmiana tenisa, uchodzi w naszym kraju za sport drogi i elitarny. W rzeczywistości jednak dostępność sal do gry jest coraz większa - praktycznie w każdym większym mieście można znaleźć miejsce, które udostępnia korty. Coraz większa popularność tej dyscypliny sportu sprawia, że koszty zakupu sprzętu potrzebnego do jego uprawiania maleją z sezonu na sezon. Początkujący zawodnicy bez trudu skompletują niezbędny ekwipunek już za 400 zł.

- Squash jest łatwiejszy do opanowania i jednocześnie bardziej dynamiczny niż tenis. Poza tym, to doskonały trening kardio. Podczas jednej godziny intensywnej gry możemy stracić nawet 800 kcal! - mówi Łukasz Andrzejewski, doradca w sklepie sportowym Sport-shop.pl. Squash doskonale wysmukla mięśnie i wbrew pozorom do jego uprawiania wcale nie jest potrzebna duża siła fizyczna. Znacznie ważniejsza jest dynamika, zwinność i... spryt. Ta dyscyplina sportu jest świetną propozycją dla kobiet, które szukają emocjonujących wyzwań. Poniżej prezentujemy podstawowy ekwipunek początkującego adepta squasha.

Rakieta
Najważniejsze cechy rakiety do squasha to jej waga, wielkość główki, a także siła naciągu i środek ciężkości. Rakieta do squasha jest podobna do tenisowej, ma jednak dłuższą rączkę i większą główkę. - Dzięki temu możliwe jest wykonywanie mocniejszych i bardziej agresywnych uderzeń. Duża powierzchnia odbicia jest w squashu bardzo ważna, bo piłki często są tak szybkie, że jedyną szansą na jej odbicie jest ruch rakietą - przekonuje Łukasz Andrzejewski ze Sport-shop.pl.Bardzo ważna jest także waga rakiety. Lekka rakieta zmniejsza siłę uderzenia i jednocześnie zwiększa jego precyzję, skracając tym samym czas reakcji. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze squashem, które nie mają jeszcze zbyt dobrej techniki, lepszym rozwiązaniem będzie kupno cięższej rakiety z dużą główką (ponad 500 cm2 powierzchni). Początkujący grają w umiarkowanym tempie i najważniejsze jest dla nich utrzymanie gry na jak najdłuższym dystansie. W miarę poprawiania się umiejętności technicznych, można przejść na mniejszą rakietę, zyskując większą moc uderzeń.

Warto też zwrócić uwagę na środek ciężkości. Jeśli jest on położony blisko ręki zawodnika, wówczas łatwiej jest manewrować rakietą, ale uderzenia będą słabsze. - W praktyce dla zawodników silnych fizycznie poleca się rakiety z nisko położonym środkiem ciężkości. Osoby słabsze fizycznie zyskają dodatkową moc uderzenia, jeśli wybiorą rakiety ze środkiem ciężkości znajdującym się w górnej części rakiety – mówi Łukasz Andrzejewski.

Okulary
Prawidłowa ochrona oczu jest w squashu wyjątkowo istotna. W wielu krajach gra bez okularów ochronnych jest surowo zakazana. Również w Polsce zalecane jest ich użycie - nawet podczas gier rekreacyjnych i rozgrywek amatorskich. Dlaczego jest to tak ważne? - Podczas gry piłka do squasha często osiąga prędkości przekraczające 200 km/h. Jeśli dodamy do tego niewielką średnicę piłki (5 centymetrów), wówczas zrozumiemy jak ważne z perspektywy bezpieczeństwa mogą być wysokiej klasy okulary - mówi Łukasz Andrzejewski ze sklepu internetowego Sport-shop.pl.

Okulary powinny być wygodne i stabilnie spoczywać na naszej głowie nawet podczas dynamicznej gry. Profesjonalne okulary powinny być zaopatrzone w plastikową opaskę, która zapewni łatwe dopasowanie do głowy użytkownika. Ważne są również otwory wentylacyjne, dzięki którym szkła nie będą parowały podczas intensywnego wysiłku.

Buty
Buty do squasha muszą być przede wszystkim wygodne, wytrzymałe i bardzo przyczepne. Warto wiedzieć, że w czasie gry przednia część buta zużywa się stosunkowo szybko. Dzieje się tak dlatego, że podczas szybkich zwrotów i dobiegów do piłki z reguły operujemy wyłącznie na palcach. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie kupno butów ze wzmocnioną przednią częścią podeszwy. Buty powinny też ochraniać kostki nóg - dzięki temu zmniejsza się ryzyko skręcenia tego stawu. Należy też unikać gry w butach z czarną podeszwą - zostawiają one ślady na nawierzchni, których później bardzo trudno się pozbyć.

Źródło: Sport-shop.pl

fot. materiały prasowe
 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2015-06-24 16:25:44
~squashman

http://erakiety.com/

2014-05-20 15:25:58
~jacob

Podejmij kuracje oczyszczającą Twój organizm, dzięki czemu odmłodzisz i poprawisz swój wygląd www.potegazdrowia.pl

2014-01-09 11:39:14
~wieszcozjesz.blogspot.com

Ja polecam również badminton - wbrew pozorom dobrze ćwiczy kondycję, koordynacje ruchowo-wzrokową i wiele partii mięśni. Polecam się zainteresować. Poza tym dołożyć zdrowsze odżywianie i unikanie szkodliwej chemii w pożywieniu.

2014-01-07 01:35:57
~John

niezle spojrzecie sobie ala oraz tutaj utah.com

2013-08-13 20:59:46
~wqw

mocne nadgarstki i dłonie to power ball autostart dostępny www.elmogrupa.pl

2012-07-23 17:33:40
~Magda

Pięknie. Żeby się bogacić, to trzeba mieć wiedzę. Wystarczy poczytać portale, które zajmują się prawdziwymi inwestycjami i prawdziwymi pieniędzmi. Wystarczy wyszukać w wyszukiwarce hasło "numer87" i mamy gotową odpowiedź.

2012-06-03 09:17:14
~Ewa A

Piękna cera, zdrowie, doskonałe samopoczucie i brak cellulitu oraz wysoka samoocena i szczupła sylwetka to efekty programu odchudzającego DIETEK.PL Spróbuj i przekonaj się jakie to łatwe!

2012-03-23 04:15:26
~Zaneta

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 19lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i do tego jestem uszczęśliwiona, zobacz www.bpmotion.com

2011-04-08 18:08:37
~ http://www.milosc-mezczyzna.pl/

IDEALNY MĘŻCZYZNA http://www.milosc-mezcz yzna.pl/ Nie dasz rady go uwieść

2011-01-13 08:33:33
~trhjert

masz dużo wolnego czasu i chcesz go dobrze spożytkować i zarobić 1500zl miesięcznie? wpisz w Gogolach: GRUPOWY SYSTEM ZARABIANIA a dowiesz się więcej. 5eshtr

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.