wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Teksty

STRES wynikiem niewłaściwego stylu życia

21.01.2010

Każdego dnia przeżywamy większe lub mniejsze napięcia emocjonalne, które wywołują u nas stres. Stan ten kojarzony jest z nadmiernym wysiłkiem, przemęczeniem, bólem, poczuciem niemożności poradzenia sobie z jakąś trudną sytuacją.

Nie da się całkowicie wyeliminować tego nieprzyjemnego stanu psychofizycznego, możemy jednak nauczyć się go kontrolować. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem, o których napiszę w dalszej części tego artykułu. W pierwszej kolejności spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czym jest stres i jakie są jego objawy?

Stres jest wrodzonym systemem alarmowym, który przygotowuje nasz organizm do odparcia wroga- prawdziwego lub wyimaginowanego. Niezależnie od przyczyn wyzwala w naszym organizmie pewne reakcje, które są określane jako „walcz lub uciekaj”. Za występowanie tych reakcji odpowiedzialne są głównie dwa hormony wytwarzane przez korę nadnerczy: kortyzol i adrenalina. W sytuacjach stresowych nasz oddech staje się szybszy i płytszy po to, by dostarczyć organizmowi więcej tlenu.

Jednym ze sposobów kontrolowania stresu będzie więc głębokie i spokojne oddychanie. Innym, mniej widocznym objawem stresu jest szybsze bicie serca, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi, dzięki czemu zwiększa się zaopatrzenie tkanek w tlen i składniki odżywcze. Krew odpływa z powierzchni ciała do wewnątrz stąd uczucie zimna, a trawienie zwalnia lub całkiem się zatrzymuje. Odczuwamy wówczas „ścisk żołądka”. U niektórych osób zwiększa się pocenie, po to by umożliwić organizmowi spalanie większej ilości kalorii bez podnoszenia temperatury ciała.

1 2 3 4
Tagi: stres
REKOMENDACJA
2012-10-17 12:47:23
~kana

Zawsze starałam się zdrowo odżywiać, ćwiczyć, a to gwarantowało mi płaski brzuch. Jednak i tak w związku z moim trybem pracy miałam duży problem z rosnącą wagą i chociaż dużo czytałam nie miałam czasu na wprowadzenie wszystkich zaleceń w życie. Jednak udało mi się trafić do centrum zdrowej diety ( dietywellness.pl) gdzie pokazano mi ze zdrowe odżywianie nie musi być trudne i można je dostosować do każdych warunków i dziś nie mam już problemu z kontrola swojej wagi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.