wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Co uczula w kosmetykach?

fot. Thinkstock
07.05.2012

Kupując kosmetyki, rzadko zastanawiamy się nad ich składem. Dla klientów często najważniejszym atutem jest opakowanie i zapach produktu. W licznych testach, podczas których klientki oceniają i porównują ze sobą podobne produkty różnych marek, liczy się tylko zapach, cena i konsystencja produktu, mało kto zwraca uwagę na jego skład.

Firmy kosmetyczne szaleją z ulepszaczami i konserwantami. Bardzo trudno jest rozszyfrować skład kosmetyku, dlatego osoby o wrażliwej cerze wybierają linie hipoalergiczne oraz naturalne i ekologiczne. Mimo to rośnie ilość skarg i zażaleń, coraz częściej w recepturze środków kosmetycznych i upiększających znaleźć można substancje wywołujące odczyny alergiczne.                                                                


Dlaczego kosmetyki uczulają?                                   
Kosmetyki to w większości mieszanina substancji chemicznych, wśród których znajdują się liczne alergeny - czyli substancje uczulające. W większości przypadków są to słabe alergeny, które nie wywołują żadnych reakcji skórnych, jednak po wielokrotnych aplikacjach alergenu na skórę może on zacząć uczulać.

Niektóre kosmetyki uczulają bardziej niż inne. Dobrym przykładem są balsamy do ciała, które  uczulają o wiele częściej, niż żele pod prysznic czy szampony do włosów.  Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku balsamu kontakt alergenu ze skórą jest znacznie dłuższy niż w przypadku szamponu do włosów czy mydła w płynie.    

Stosunkowo często działanie uczulające wywołują również maseczki i kremy do twarzy. Jest to powodowane tym, że twarz jest jednym z najbardziej wrażliwych na substancje chemiczne miejscem naszego ciała. Skóra twarzy obdarzona jest bardzo cienkim naskórkiem.

Wrażliwe na podrażnienia są również fałdy pachwinowe i pachowe. Należy również wspomnieć, że oprócz czasu kontaktu preparatu ze skórą i miejsca aplikacji, bardzo ważny jest również stan skóry. Skóra podrażniona na przykład goleniem będzie reagować silniej na wszelkie alergeny.      

1 2
REKOMENDACJA
2012-05-11 08:14:29
~PROBIOTYKA PL

Doskonale się sprawdzają kosmetyki probiotyczne. Posiadają zestawienie składników będących podłożem dla rozwoju naturalnej mikroflory skóry -prebiotyki oraz probiotyki zapewniające jej zdrowy naturalny wygląd dzieki utrzymaniu prawidłowego pH skóry i odpowiedniej kompozycji składników aktywnych i co ważne nie uczulają. Można je dobrać indywidualnie do skóry. To są produkty wraz z programu PES. Na problemy skórne jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry a nawet łuszczyca

2012-05-07 20:00:49
~bela

Jeden tylko raz użyłam serum intensywnie wyszczuplające + ujędrniające antycelluit na udach - firmy "Eveline" / slim extreme 3*D/ podobno nr 1 w Polsce. Jest także notatka ( do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii). Leczę się u dermatologa już czwarty miesiąc i Panu Bogu dziękuję, że lekarz poznał się przy pierwszej wizycie co to za paskudztwo, bo świądu i bólu przy myciu chyba bym dłużej nie wytrzymała . Nie liczę już pieniędzy , które wydałam na lecz

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.