wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Leczenie światłem - jak to działa?

fot. Thinkstock
31.05.2012

Pochodzenie światła stosowanego w fototerapii może być naturalne bądź sztuczne, a w zależności od widma – widzialne lub nie.  Jak działa ta metoda leczenia, która była znana już w starożytności?

Terapia promieniowaniem widzialnym przeznaczona jest m.in. do leczenia zaburzeń psychicznych i depresji związanych z brakiem światła. W tym celu używa się lamp o dużym natężeniu promieniowania (jest ono nawet 10 razy większe niż w zwykłej żarówce).

Za stan przygnębienia oraz depresje w okresie mniejszego nasłonecznienia odpowiedzialna jest przede wszystkim melatonina - hormon produkowany w szyszynce, regulujący nasz rytm dobowy. Szyszynka produkuje melatoninę, gdy do receptorów w naszych oczach nie dociera jasne światło. Jest to mechanizm pozwalający nam się wyciszyć i zasnąć w nocy. Do produkcji tego hormonu niezbędny jest specyficzny aminokwas zwany tryptofanem. Ten składnik jest także konieczny do wytwarzania serotoniny - hormonu szczęścia, który dla odmiany produkowany jest w obecności jasnego światła. Jeśli więc dni stają się krótsze, a do naszych oczu dociera mniej światła, wówczas każdego dnia tryptofan wykorzystywany jest do produkcji melatoniny.

Jak podkreśla Ewa Fornalczyk-Wachowska z Zakładu Medycyny Fizykalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, fototerapię z użyciem światła widzialnego bez problemu możemy stosować samodzielnie, przebywając na świeżym powietrzu – wówczas mówimy o helioterapii. Dzięki terapii słońcem możemy uzyskać wiele korzyści: oprócz poprawy nastroju następuje przyspieszenie przemiany materii oraz synteza witaminy D i A. Uregulowana zostaje gospodarka mineralna oraz pobudzany jest układ endokrynologiczny i krwionośny.

Rozgrzewająca podczerwień
Fototerapia to także leczenie światłem niewidzialnym dla ludzkiego oka. Używa się do tego celu promieniowania podczerwonego, stosowanego przede wszystkim w terapii fizykalnej. Światło o długości fali 720-15000 nm działa rozgrzewająco na nasze tkanki. Daje to pozytywne rezultaty w postaci polepszenia ukrwienia, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz przyspieszenia przemian komórkowych.

Terapię światłem podczerwonym możemy zastosować w przypadku zapalenia stawów, nerwobólów oraz w zapaleniach skóry i tkanki podskórnej. Musimy jednak pamiętać, że przeciwwskazaniem do tej formy terapii jest ciąża, ostre zapalenia skóry i tkanek miękkich, miażdżyca tętnic, choroby nerek, stany gorączkowe, gruźlica płuc oraz skłonność do krwawień.

1 2
REKOMENDACJA
2015-02-27 12:58:00
~Marek Ł.

hej, z doświadczenia... za zabiegi naświetlania przy okazji naciągniętych więzadeł w kolanie płaciłem u rehabilitanta po 100 zł za zabiegi ale po kolejnym razie kupiłem MEDOLIGHT. 1440 zł na raty, ale już spłacone, służy mi ponad dwa lata i nie tylko przy okazji wzmocnienia odporności stawów w połączeniu z kolagenem, ale i na ból zatok. Szczerze gorąco polecam

2012-09-07 16:26:14
~beata

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-06-02 13:13:56
~kotylion

Dowiedz się jak możesz generować pasywny dochód w domu przez internet!! przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-06-02 11:59:36
~AC56677kd

Masz wrażenie, że ubywa Ci słów? Że trudno przypominasz sobie te, które już znasz? WWW.NIEMOWCIEMINIC.PL - wejdź na stronę i stale uzupełniaj, oraz rozwijaj, zasób słownictwa, robiąc przy tym coś pożytecznego dla swojej wyobraźni.

2012-06-02 11:39:55
~sethur

Generuj pasywny dochód w domu przez internet!! przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-06-02 10:58:01
~ewa

Młoda, miła, dobrze usytuowana oraz dyspozycyjna dziewczyna pozna Pana, sponsoring... http://www.wp3.pl/annalaufblogwppl/

2012-06-02 10:36:58
~ewa

Młoda, miła, dobrze usytuowana oraz dyspozycyjna dziewczyna pozna Pana, sponsoring... http://www.wp3.pl/annalaufblogwppl/

2012-06-02 10:12:06
~lala

"Terapia promieniowaniem widzialnym przeznaczona jest m.in. do leczenia zaburzeń psychicznych " - Swiatlem najlepiej leczylo UB ....

2012-05-31 19:42:46
~domino0066

lampa ktora można nbyc przez ZEPTERA-bo nie jest to produkt tej firmy tylko posrednik,informator,szkoleniowiec) jest cudownym do mowym ,,lekarzem,, wspomaga leczenie wszelkich dolegliwości ,tylko trzeba przejśc kilka szkoleń,zeby wiedzieć co do czego i ile....ja osobiscie mam tę lampe odnastu lat ,zaleczylysmy z mamą jej stope cukrzycową(odciete miała poł stopy)i na tym sie skonczyło.rana sie zasklepiła.migrena-przechodzi bol itpradzę sięgnac po fachową literaturę u Zeptera, lub w

2012-05-31 19:31:45
~kos

A co z cudownymi lampami Zeptera? Co ze swiatlem spolaryzowanym? Czy ktos wie cos na ten temat? Jakiego swiatla uzywac w przypadku sluczenia miesni lub kosci ( np. u pilkarzy ) ?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.