wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Techniki masażu klasycznego

123RF
14.02.2013
Masaż klasyczny to najpopularniejsza odmiana bogatej oferty tych zabiegów. Jego zdrowotne właściwości znane są od bardzo dawna. 
 
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż wykonanie masażu. Jednak, żeby zabieg był skuteczny, trzeba go wykonać w prawidłowy sposób. 
 
Wyróżnia się aż siedem technik masażu, do których należą: głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja i wstrząsanie. Niektórzy wydzielają dodatkowo jeszcze jedną technikę (wałkowanie lub mobilizację stawów).
 
Trudno jest stosować wszystkie z nich w warunkach domowych, jeśli więc chcemy zrobić masaż ukochanej osobie, lepiej poprzestańmy na pierwszych dwóch technikach. Taki masaż raczej nie będzie miał leczniczych właściwości, ale na pewno pozwoli się zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie. 
 
Głaskanie polega na wykonywanie takich ruchów przez dłonie masażysty, które powodują ich ślizganie po powierzchni skóry, jednak bez przesuwania masowanej tkanki. Ta technika występuje podczas każdego zabiegu – zazwyczaj kilkakrotnie. Najczęściej to właśnie głaskanie rozpoczyna masaż, gdyż pozwala na przyzwyczajenie pacjenta do dotyku, a także rozprowadzenie balsamu czy maści. 
 
Głaskanie dzielimy na powierzchowne (tj. łagodne) oraz głębokie (zwane inaczej energicznym). Każde z nich pozwala osiągnąć inny efekt terapeutyczny. Głaskanie powierzchowne pozwala m.in. na zwiększenie napięcia skóry i tkanki podskórnej czy usunięcie zrogowaciałych warstw naskórka, natomiast głębokie – na przyspieszenie krążenia, zmniejszenie zastoju czy obrzęków, a także pobudzenie funkcji gruczołów łojowych i potowych.
 
Podczas rozcierania masażysta wykonuje rękoma ruchy kulisto-posuwiste wraz z masowaną tkanką. Powoduje to utworzenie się tzw. fałdu skórnego, w którym następuje rozcieranie i rozciąganie tkanek. 
 
W przypadku masażu leczniczego to właśnie rozcieranie gra kluczową rolę. Z powodzeniem stosowane jest m.in. w leczeniu przykurczy czy zrostów pourazowych. Również przy tej technice wyróżnia się jej dwa warianty: rozcieranie powierzchowne (zwane tonizującym) oraz głębokie (inaczej mobilizujące).
 
Trzecią techniką stosowaną w masażu klasycznym jest ugniatanie, które polega na wykonywaniu w tempie 40-50 ruchów na minutę kolejno następujących ruchów: przyłożenie, unoszenie, uciskanie i ugniatanie masowanej tkanki. Celem tej techniki jest sprężyste odkształcanie tkanki mięśniowej. Stosuje się tutaj różne chwyty, jak np. chwyt przesuwany (tzw. „fala”), ugniatanie okrężne, wałkowanie czy zwijanie.

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-22 13:03:05
~2.70

ja też mogę polecić Jurimo tylko byłam na masażu gorącymi kamieniami - magia :) mogę polecić każdemu kto szuka odprężenia

2014-06-10 11:40:08
~neko

ja chodzę regularnie na masaże do Jurimo i powiem, że regularne masaże naprawdę przynoszą efekty:)

2014-05-22 13:56:27
~seki

byłam na masażu leczniczym w studiu Jurimo w Krakowie i mogę z czystym sumieniem polecić :) niesamowity efekt:)

2013-11-21 18:46:18
~JAAAAA

Najlepszy jak dla mnie jest zwykły kurs masażu klasycznego na początek później można sobie zrobić masaż SPA bo jest dużo różnorodnych technik ale to wszystko po kolei. Zrobiłam sobie masaż w ERUDIO www.erudio.com.pl/a/masaz/ma saz-klasyczny/0 160 godzin trwa klasyczny a SPA 100 godzin wiec jest różnica. Również później w pracy przy wykonywaniu takiego masażu, ale to w zależności jak sobie klient życzy.

2013-10-12 15:15:59
~Ewka

a ja bym wam poleciła zrobić kursik masażu, dobry certyfikat nie jest zły :D ja robiłam w Erudio w Łodzi :)) i jestem bardzo zadowolona bo nauczyli mnie wielu przydatnych chwytów :))

2013-04-03 12:58:26
~kaja

Rewelacyjnym urządzeniem do masażu ciała, który można zrobić sobie samemu jest ręczny aparat wibro-termicznego ZEST Massager. Przeznaczony jest do masażu różnych obszarów i punktów ciała w celach profilaktycznych i leczniczych, dzięki zastosowaniu specjalnej, wibrujacej i nagrzewającej się końcówki. Dzięki niewielkiej wadze i znacznej mocy, aparat pozwala na zastosowanie bez dodatkowego wysiłku różnych technik masażu.

2013-02-18 22:47:36
~Serwis-Masażysta.PL

omg ... ludzie nic na temat, pisza o masazu klasycznym stosowanym rowniez w rwie. jesli komus nie pomogl to zmiencie masazyste. tekst typu rozciagaj rwe, powalil mnie ;-) Poczytajcie troche o masazu - www.Serwis-Masazysta.pl

2013-02-17 23:01:10
~xio

Jaszcze jedna bezinwazyjna technika to mlaskanie. Na widok ciała oczywiście. Też poprawia samopoczucie .

2013-02-17 22:33:04
~sds

do pani eweliny - z rwy takiej ktora moze wyleczyc masazysta - moze sie pani sama wyleczyc, wystarczy sie ROZCIAGAC i nic poza tym- uwolnic zblokowany nerw..... a sam masaz nic nie pomoze jak jest przesuniety krąg.... Masaż pomaga na miesien gruszkowaty- na posladku, na sam kregoslup NIE!

2013-02-17 19:32:28
~ewelina

idealni masazysci pracuja w GWZ w W-wie na Twardej, mnie wyleczyli z rwy kulszowej ale ciezko sie tam zapisac.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.