wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Kto nie powinien korzystać z sauny?

123RF
11.04.2013

Ma zwolenników i przeciwników. Pierwsi przekonują, że znakomicie wpływa na zdrowie i urodę, według drugich może wywoływać dolegliwości u osób cierpiących na różne choroby. Sauna zdobywa w Polsce coraz większą popularność, ale przed wizytą w tym gorącym pomieszczeniu warto poznać jego wady i zalety.

Jak grzybów po deszczu, przybywa w naszym kraju ośrodków odnowy biologicznej, klubów fitness i aquaparków, w których obowiązkowym elementem jest zwykle sauna. Spędzanie w niej czasu staje się modą, szczególnie wśród młodych ludzi.

Najpopularniejsza jest tzw. sauna mokra (zwana fińską). Panuje w niej temperatura 70-90 stopni, a wilgotność, uzyskana poprzez polewanie kamieni wodą, osiąga 35 proc.

Sauna szwedzka zwana też suchą, charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą, przekraczającą nawet 100 stopni i niską wilgotnością – nie większą niż 10 procent.

Zupełnie inne warunki panują w tzw. saunie parowej (nazywanej też rzymską). Temperatura wewnątrz pomieszczenia to 45-60 stopni, przy ułatwiającej oddychanie wilgotności (40-60 proc. i wyższej).

Ostatnio upowszechnia się sauna działająca na podczerwień. Zamiast konwencjonalnego pieca, stosowane są promienniki, emitujące fale podczerwone nagrzewające nasze ciało w sposób podobny do słońca (ale bez szkodliwego promieniowania UV).Pobyt w każdej saunie intensywnie wpływa na organizm. Pozytywnie? Przekonajmy się.

Termoregulacja organizmu
Ciepło wytworzone w saunie wpływa przede wszystkim na układ krążenia. Podczas przebywania w takim pomieszczeniu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie pracy serca – nawet do 120 uderzeń na minutę. Rośnie ciśnienie krwi, które spada zwykle pod koniec pobytu w saunie.

Temperatura skóry rośnie do 40 stopni, wzrasta również częstotliwość oddechów – do 24-26 na minutę.

W wyniku termoregulacji organizmu wydzielamy bardzo dużo potu (tracimy zwykle około 1-1,5 litra płynu). Wraz z nim z organizmu wydalane są toksyny i wszelkie zanieczyszczenia skóry. Pozbywamy się także niekorzystnego dla zdrowia nadmiaru soli, którą gromadzimy m.in. w pocie.

Pod wpływem gorąca gruczoły łojowe zostają odblokowane, co umożliwia usunięcie sebum, odpowiadającego z tłustą cerę i „błyszczącą” skórę.

Ciepło wpływa także na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry.

Kąpiel w saunie niewątpliwie hartuje organizm – wzmacnia odporność układu immunologicznego, który dzięki temu lepiej radzi sobie w walce z przeziębieniami. Może przynieść ulgę w bólach głowy i przy niektórych chorobach układu oddechowego.

Rozgrzanie sprzyja też produkcji endorfin, zwanych „hormonem szczęścia”. Pobyt w saunie pomaga też zregenerować mięśnie po przetrenowaniu oraz usunąć skutki stresu i pomóc w zrelaksowaniu organizmu, zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu.

„Sercowiec” w saunie
Przez lata wiele kontrowersji i sprzecznych opinii wywoływała kwestia wpływu sauny na osoby z dolegliwościami układu krążenia. Dzisiaj wydaje się, że jest on raczej pozytywny.

Przekonują o tym wyniki eksperymentów japońskich naukowców z Uniwersytetu Toyam, którzy sprawdzili, jak wysoka temperatura oddziałuje na chorych z niewydolnością serca. Do tej pory sądzono, że jest ona szkodliwa dla naszej „pompy”. Jak wykazało badanie, pod wpływem ciepła serce uzyskuje większą zdolność do pompowania krwi. Poprawia się też jego wydolność, zwiększając sprawność fizyczną całego organizmu.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-22 13:54:37
~loki

polecam saunę na podczerwień (infrasauna) z systemem głębokiego wnikania ciepła działa przeciwbólowo i antydepresyjnie oczyszcza organizm z toksyn i kwasów tłuszczowych. sauna generuje odpowiedniej długości fale światła podczerwonego, ale bez szkodliwego promieniowania UV. Polecam spróbować w salonie JuriMo w Krakowie

2013-06-08 15:52:01
~okoki

żle wam podałam linka, bo chodziło mi o http://www.spa.wroc.pl/saunarium.ht ml

2013-06-08 11:19:03
~okoki

a dlaczego mamy karmiące nie powinny korzystać z sauny? marzy mi się pobyt w saunarium bo czuję się strasznie zaniedbana. wrocławskie centrum spa ostatnio się tak reklamowało że aż bym się przejechała ...z ciekawości bo nigdy nie byłam w saunarium. to chyba coś jak super sauna ale sama nie wiem. jakby kogoś interesowało to proszę.. http://www.spa.wroc.pl/saunarium.ht ml a jak nie to nie :)

2013-04-29 16:56:41
~oliwia

ktoś chciałby poznać 18-latkę? ;) więcej na oliwia18.xx.pl

2013-04-23 10:38:17
~adas

NAJDZIWNIEJSZE FRYZURY CIPEK ZDJĘCIA W linkU super-zdjecia.xaa.pl

2013-04-23 10:32:11
~ada

Weźcie dla Waszego faceta na wakacje Maxlong, a wtedy przeżyjecie oboje naprawdę gorącą noc.

2013-04-23 09:16:39
~Estera

Powoli zbliża sie sezon plażowy a ja mam świetną figurę i już nie mogę doczekać się lata , żeby się pokazać:) wymodelowałam się przede wszystkim dietą , ale nie ukrywam, że trenowałam troszkę. Dietę rozpisano mi w zrzucamykilogramy@gmail.com Zapytajcie :)

2013-04-23 09:08:39
~zorro

co za bzdury pisze ten autor chyba nigdy do sauny nie chodził, od 20 lat prawie codziennie chodzę do sauny po 4 - 5 razy i co i nic gamoniu, nie ma nic lepszego od sauny oczywiście dla tych co chodzić do niej mogą, a ci co piszą że nie byli nigdy to nie wiedzą co stracili

2013-04-23 09:02:46
~Ortograf

Sauna nie jest też polecana matką karmiącym. ? Za analfabetyzm powinni zwalniać takich głąbów z pracy. Potem czyta to jeden z drugim i powiela, i jeszcze uważa że tak ma być poprawnie. DNO - DEN

2013-04-14 11:13:06
~mika

da faq? sauna finska to nie jest sauna mokra... to raz a dwa wilgotnosc w ZWYKLYM pomieszczeniu powinna wynosic okolo 40-50%. W saunie mokrej jest tyle pary ze wychodzi sie z niej mokrym czyli wilgotnosc tam jest prawie przy skraju zminy fazy na ciekla (90%).

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.