wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Odnowa biologiczna

Rozstępy - skąd biorą się na skórze?

fot. SPL/EastNews
18.04.2013

Obok skórki pomarańczowej, rozstępy to jeden z najczęściej dręczących kobiety kosmetycznych problemów. W ich przypadku natura jest jednak bardziej sprawiedliwa niż przy cellulicie - choć rzadziej niż panie, cierpią na nie także mężczyźni.


Rozstępy, czyli niewielkie, równoległe pręgi, pokryte atroficznym naskórkiem, najpierw są sino-czerwone, z czasem bledną i bliznowaciej.

Jak powstają rozstępy?

Główną przyczyną powstawania rozstępów jest nagły przyrost masy ciała. Na skutek szybkiego tycia, odpowiedzialne na sprężystość skóry, włókna kolagenowe pękają i w miejscu ubytku powstaje czerwona pręga - pierwszy etap powstawania rozstępu. Z czasem pręga staje się coraz jaśniejsza i można ją nie tylko zobaczyć, ale też wyczuć pod palcem.  Pojawianie się blizn może mieć także inne przyczyny. Na rozstępy narażona są osoby cierpiące na zaburzenia hormonalne. Produkowany przez korę nadnerczy kortyzol - hormon stresu, ma niekorzystny wpływ na pracę wytwarzających kolagen i elastynę fibroblastów. Gdy w organizmie brakuje tych odpowiedzialnych za jędrność skóry białek, zastępują je inne, "gorsze". Skóra staje się więc mniej elastyczna i łatwiej dochodzi do przerywania włókien kolagenowych.


Na zwiększoną produkcję kortyzolu cierpią osoby trwające przez dłuższy czas w stanie silnego stresu, dotknięte chorobą Cushinga, a także przyjmujące sterydy - zarówno w celach leczniczych, jak i trenujących np. kulturystykę. Istotny wpływ na powstawanie rozstępów ma też genetyka. 

 

U młodych kobiet pojawianie się rozstępów to najczęściej konsekwencja ciąży. W tym czasie pojawiają się one zazwyczaj na brzuchu i biuście, a także udach, biodrach i pośladkach. Nawet, jeśli kobieta w ciąży pilnuje wagi i przybędzie jej tylko tyle dodatkowych kilogramów, ile wynika z samej ciąży, czyli 10 - 13 kg, obwód brzucha zwiększa się zasadniczo i to w krótkim czasie. Jeszcze szybciej zwiększa się rozmiar wypełniających się mlekiem piersi. Nic więc dziwnego, że napinające się w tych miejscach skóra staje się zbyt naprężona, włókna kolagenowe słabną i w końcu pękają.

Zanim pojawią się na skórze
O ile wielu przyczyn tworzenia się rozstępów możemy uniknąć, np. wahania wagi, czy przyjmowania sterydów, by zwiększyć muskulaturę, trudno rezygnować z macierzyństwa, by uniknąć tego problemu. Można jednak się do niego przygotować.


Zapobieganie rozstępom nie jest kosztowne, wymaga jednak samozaparcia i systematyczności. Podstawą jest bowiem zadbanie o sprężystość skóry, a to wymaga codziennych zabiegów. Aby skóra przyszłej mamy lepiej zniosła intensywne rozciąganie, narażone miejsca należy każdego dnia (a najlepiej rano i wieczorem) przez kilka minut  okrężnymi ruchami delikatnie masować gąbką lub szczotką do masażu. Po masażu w skórę należy wetrzeć balsam ujędrniający, oliwkę lub krem zapobiegający rozstępom.  W taki sam sposób o jędrność skóry powinni dbać wszyscy, którzy chcą uchronić się przed tym nieestetycznym problemem, a szczególnie osoby ze skłonnościami do tycia. Kluczową jednak kwestią jest pilnowanie stałej wagi.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-09-25 13:32:24
~angelik22

Leczenie laserowe jest drogie, zachęcam do przeczytania artykułu rozstepowo.pl sama osobiście przeczytałam cały jest tam wiele ciekawych informacji na temat rozstępów.

2013-09-13 22:26:35
~niunia

Na rozstępy najlepszy jest laser Fraxel - efekty są natychmiastowe :) Polecam salon Elite

2013-07-19 21:20:19
~kasia

najwięcej informacji o rozstępach znalazłam na http://rozstepowo.pl/ inspirując się wiadomościami zamówiłam procerin w sklepie online i przyznam, że jestem bardzo zadowolona i wam również polecam

2013-05-02 10:54:50
~Minia

DIETEK.PL-odchudzanie bez wyrzeczeń

2013-04-22 21:30:41
~Edyta

Dobre kosmetyki to raczej profilaktyka wystąpienia rozstępów. Mnie nie pomogły (odchudzanie) i mam niestety utrwalone blizny/rozstępy. Przed wakacjami wybieram się na zabieg usuwania rozstępów laserem frakcyjnym. Moja koleżanka miała rozstępy gorsze niż moje i po zabiegu u dr Gębskiej w Katowicach w zasadzie nie ma śladu. więc uszy do góry są obecnie jakieś szanse na pozbycie się tego świństwa.

2013-04-20 17:10:07
~ewa

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes)

2013-04-20 15:37:39
~Bernadka

Hej (: Czy wiecie, co to jest iloraz inteligencji IQ? Czy znacie swój IQ? Zapraszam do wzięcia udziału w międzynarodowym teście na inteligencję //www.iq.098.pl// Pozdrawiam,

2013-04-18 17:40:21
~ola16

Seksorandka.pl - umów się z kobietą lub facetem z Twojej okolicy

2013-04-18 17:35:39
~adas

DUŻE PIERSI ANNY MUCHY NAGO BEZ CENZURY super-zdjecia.xaa.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.