wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Jak powstają zmarszczki?

123RF
18.06.2013

Starzenie się skóry, podobnie jak całego organizmu, to proces powolny, ale nieunikniony. Choć na początku tego nie dostrzegamy, zaczyna się około 20. – 25. roku życia i ciągnie się nieprzerwanie aż do śmierci. 

 

Wiotczenie skóry to skutek utraty wody i osłabienia włókien kolagenowych. Nikt z nas nie uniknie zmarszczek, jednak to, kiedy się pojawią, zależy w  dużym stopniu od nas samych. Jedynym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia skóry, na który nie mamy wpływu są geny i zmiany hormonalne wynikające z naturalnych procesów organizmu. Jeśli odziedziczyliśmy po przodkach gładką, jędrną skórę, to prawdopodobnie problem zmarszczek dotknie nas później, niż naszych rówieśników. I odwrotnie. Inne przyczyny zmarszczek, możemy próbować wyeliminować.

Do głównych czynników powodujący wiotczenie skóry należą: uboga w składniki mineralne i wodę dieta, promieniowanie UV, palenie papierosów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, stres, niedobór snu, nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, klimatyzacja, wahania wagi oraz problemy hormonalne.  Jako pierwsze ( około 25. roku życia) pojawiają się zmarszczki mimiczne - wokół oczu, na czole i między nosem a ustami. Z każdym kolejnym rokiem zmarszczek przybywa i stają się bardziej widoczne. Zazwyczaj właśnie wtedy - około 30. roku życia - zaczynamy sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe i odwiedzać gabinety dermatologii kosmetycznej. Tymczasem o skórę należy dbać od wczesnej młodości, a drogie kremy czy zabiegi kosmetyczne wcale nie powinny być podstawą troski o cerę.

Najważniejsze to dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości dobrej, średniozmineralizowanej wody. Druga niezwykle ważna kwestia to umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Część naukowców przekonuje, że gdyby nasz skóra nie była narażona na promieniowanie UV, zmarszczki pojawiałyby się dopiero w okresie menopauzy. Ta teoria nie do wszystkich przemawia, nie ma jednak wątpliwości, że nadmierne opalanie i korzystanie z solariów, powoduje wysuszanie, osłabianie i wiotczenie skóry.

 

Wrogami włókien kolagenowych, które odpowiadają za prawidłowe napięcie skóry, są też wolne rodniki i toksyny, dostające się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska, słońca, a także produktów spożywczych. Aby jak najdłużej cieszyć się gładką skórą zrezygnujmy więc z przebywania w zadymionych miejscach, palenia papierosów i jedzenia śmieciowych produktów spożywczych - fast foodów, słodyczy czy produktów wysokoprzetworzonych, a także picia słodkich napojów gazowanych. 

 

Od wczesnej młodości należy też dbać o optymalne nawilżenie skóry - zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Podstawą jest tu dostarczanie organizmowi dużych ilości wody (przynajmniej 1,5 l dziennie). Pomocne będą też dobrze dobrane do cery kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Warto pamiętać, że nawet najlepsze kremy czy maseczki, powstałych już zmarszczek nie zlikwidują. Jednak dzięki zawartości odpowiednich składników – m.in. elastyny czy kolagenu, mogą je zredukować i sprawić, że staną się płytsze i mniej widoczne.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-02-28 19:40:38
~Jadzia

Jeżeli już się tam na miejscu tym profesjonalnie zajmują, to pewnie specjaliści którzy tam pracują się na tym dobrze znają.

2015-02-24 19:07:41
~Neferete

No ja tam nie wiem, jakoś nie jestem przekonana. Fakt, że w takiej klinice masz wszystko w jednym miejscu, więc oszczędzasz czas, ale z drugiej strony nie bardzo masz możliwość skonfrontować to z innym spojrzeniem innego specjalisty. Szczególnie w przypadku dietetyków kilka różnych spojrzeń może być cenne.

2015-02-10 23:16:36
~Realistka

Dokładnie, samemu się zmobilizować do pewnych rzecz jest bardzo ciężko. Szczególnie, gdy do tej pory człowiek średnio zwracał uwagę na zdrowy tryb życia. A tu nagle zostaje do tego zmuszony przez bardzo różne okoliczności i musi się ogarnąć. Wsparcie specjalistów jest w takim przypadku nieocenione.

2015-01-29 22:29:59
~Mania

Najważniejsza jest w takich przypadkach motywacja. Jeśli cłlowiek potrafi sam się ogarnąć, to mu żadna klinika nie jest potrzeba, bo dba o siebie regularnie i nie musi biegać po specjalistach. Ale znakomita większość z nas potrzebuje dodatkowego wsparcia, również moralnego. Merytoryczne znaleźć dużo łatwiej, również w sieci. Ale by tak naprawdę wprowadzić zdrowy tryb życia, trzeba się zmobilizować, a samemu to niełatwe.

2015-01-28 23:23:28
~Danusia

Mi by się przydała wizyta w takim miejscu. Jestem już po 50tce i nie mogę zrzucić dodatkowych kilogramów. Jest to już dość uciążliwe i szkodzi mojemu zdrowiu.

2015-01-28 00:02:15
~ewelarka

Oczywiście, że mają dietetyków - bez tego cała medycyna przeciwstarzeniowa nie ma sensu. Ta idea opiera się na wielu elementach i aspektach życia. Pominięcie jednego z nich rozwala cały system. Także tylko kompleksowe podejście gwarantuje sukces, nwaet taki jak zdrowa i aktywna starość.

2015-01-24 23:57:51
~henia

Piszecie o zabiegach i klinikach, a dieta?? Przecież w kwestii zmarszczek i kodycji skóry dieta ma kluczowe znaczenie. odpowiednio dobrana i urozmaicona potrafi zdziałać cuda ;) A klinika przeciwstarzeniowa to naprawdę fajny pomysł. Dietetyków też pewnie mają, więc na pewno doradzą, jak zmodyfikować dietę, by była dostosowana do naszych potrzeb i wieku.

2015-01-13 22:07:45
~Passa

Bo u nas to od razu popadają w przesadę i nawet w wieku 50+ starają się wyglądać i ubierać jak nastolatki. I w mediach się tego nie promuje, tylko pokazuje młode siksy, a starszych to już nie. A zestarzeć się z klasą to sztuka. Wymaga to ogromnej wiedzy i zaangażowania, a w starszym wieku nie każdemu już się chce w tym szperać. Także takie kompleksowe usługi ą świetnym rozwiązaniem.

2014-12-30 23:37:16
~Kola

Dokładnie, w Polsce jak ktoś o siebie dba i chce wyglądać młodo i zdrowo, to coś z nim jest nie tak. A ja właśnie jestem bardzo za takimi klinikami i uważam, że to wspaniałe miejsca!

2014-11-30 23:10:54
~hennia

Ja też jestem za tym, aby stosować różne zabiegi odmładzające, jeżeli mamy na to ochotę, nie musimy wdawać się w ingerencje chirurgiczne, żeby ładnie wygladać i starzeć się z klasą.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.