wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Odnowa biologiczna

Jak powstają zmarszczki?

123RF
18.06.2013

Starzenie się skóry, podobnie jak całego organizmu, to proces powolny, ale nieunikniony. Choć na początku tego nie dostrzegamy, zaczyna się około 20. – 25. roku życia i ciągnie się nieprzerwanie aż do śmierci. 

 

Wiotczenie skóry to skutek utraty wody i osłabienia włókien kolagenowych. Nikt z nas nie uniknie zmarszczek, jednak to, kiedy się pojawią, zależy w  dużym stopniu od nas samych. Jedynym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia skóry, na który nie mamy wpływu są geny i zmiany hormonalne wynikające z naturalnych procesów organizmu. Jeśli odziedziczyliśmy po przodkach gładką, jędrną skórę, to prawdopodobnie problem zmarszczek dotknie nas później, niż naszych rówieśników. I odwrotnie. Inne przyczyny zmarszczek, możemy próbować wyeliminować.

Do głównych czynników powodujący wiotczenie skóry należą: uboga w składniki mineralne i wodę dieta, promieniowanie UV, palenie papierosów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, stres, niedobór snu, nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, klimatyzacja, wahania wagi oraz problemy hormonalne.  Jako pierwsze ( około 25. roku życia) pojawiają się zmarszczki mimiczne - wokół oczu, na czole i między nosem a ustami. Z każdym kolejnym rokiem zmarszczek przybywa i stają się bardziej widoczne. Zazwyczaj właśnie wtedy - około 30. roku życia - zaczynamy sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe i odwiedzać gabinety dermatologii kosmetycznej. Tymczasem o skórę należy dbać od wczesnej młodości, a drogie kremy czy zabiegi kosmetyczne wcale nie powinny być podstawą troski o cerę.

Najważniejsze to dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości dobrej, średniozmineralizowanej wody. Druga niezwykle ważna kwestia to umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Część naukowców przekonuje, że gdyby nasz skóra nie była narażona na promieniowanie UV, zmarszczki pojawiałyby się dopiero w okresie menopauzy. Ta teoria nie do wszystkich przemawia, nie ma jednak wątpliwości, że nadmierne opalanie i korzystanie z solariów, powoduje wysuszanie, osłabianie i wiotczenie skóry.

 

Wrogami włókien kolagenowych, które odpowiadają za prawidłowe napięcie skóry, są też wolne rodniki i toksyny, dostające się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska, słońca, a także produktów spożywczych. Aby jak najdłużej cieszyć się gładką skórą zrezygnujmy więc z przebywania w zadymionych miejscach, palenia papierosów i jedzenia śmieciowych produktów spożywczych - fast foodów, słodyczy czy produktów wysokoprzetworzonych, a także picia słodkich napojów gazowanych. 

 

Od wczesnej młodości należy też dbać o optymalne nawilżenie skóry - zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Podstawą jest tu dostarczanie organizmowi dużych ilości wody (przynajmniej 1,5 l dziennie). Pomocne będą też dobrze dobrane do cery kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Warto pamiętać, że nawet najlepsze kremy czy maseczki, powstałych już zmarszczek nie zlikwidują. Jednak dzięki zawartości odpowiednich składników – m.in. elastyny czy kolagenu, mogą je zredukować i sprawić, że staną się płytsze i mniej widoczne.

 

1 2
REKOMENDACJA
2015-02-28 19:40:38
~Jadzia

Jeżeli już się tam na miejscu tym profesjonalnie zajmują, to pewnie specjaliści którzy tam pracują się na tym dobrze znają.

2015-02-24 19:07:41
~Neferete

No ja tam nie wiem, jakoś nie jestem przekonana. Fakt, że w takiej klinice masz wszystko w jednym miejscu, więc oszczędzasz czas, ale z drugiej strony nie bardzo masz możliwość skonfrontować to z innym spojrzeniem innego specjalisty. Szczególnie w przypadku dietetyków kilka różnych spojrzeń może być cenne.

2015-02-10 23:16:36
~Realistka

Dokładnie, samemu się zmobilizować do pewnych rzecz jest bardzo ciężko. Szczególnie, gdy do tej pory człowiek średnio zwracał uwagę na zdrowy tryb życia. A tu nagle zostaje do tego zmuszony przez bardzo różne okoliczności i musi się ogarnąć. Wsparcie specjalistów jest w takim przypadku nieocenione.

2015-01-29 22:29:59
~Mania

Najważniejsza jest w takich przypadkach motywacja. Jeśli cłlowiek potrafi sam się ogarnąć, to mu żadna klinika nie jest potrzeba, bo dba o siebie regularnie i nie musi biegać po specjalistach. Ale znakomita większość z nas potrzebuje dodatkowego wsparcia, również moralnego. Merytoryczne znaleźć dużo łatwiej, również w sieci. Ale by tak naprawdę wprowadzić zdrowy tryb życia, trzeba się zmobilizować, a samemu to niełatwe.

2015-01-28 23:23:28
~Danusia

Mi by się przydała wizyta w takim miejscu. Jestem już po 50tce i nie mogę zrzucić dodatkowych kilogramów. Jest to już dość uciążliwe i szkodzi mojemu zdrowiu.

2015-01-28 00:02:15
~ewelarka

Oczywiście, że mają dietetyków - bez tego cała medycyna przeciwstarzeniowa nie ma sensu. Ta idea opiera się na wielu elementach i aspektach życia. Pominięcie jednego z nich rozwala cały system. Także tylko kompleksowe podejście gwarantuje sukces, nwaet taki jak zdrowa i aktywna starość.

2015-01-24 23:57:51
~henia

Piszecie o zabiegach i klinikach, a dieta?? Przecież w kwestii zmarszczek i kodycji skóry dieta ma kluczowe znaczenie. odpowiednio dobrana i urozmaicona potrafi zdziałać cuda ;) A klinika przeciwstarzeniowa to naprawdę fajny pomysł. Dietetyków też pewnie mają, więc na pewno doradzą, jak zmodyfikować dietę, by była dostosowana do naszych potrzeb i wieku.

2015-01-13 22:07:45
~Passa

Bo u nas to od razu popadają w przesadę i nawet w wieku 50+ starają się wyglądać i ubierać jak nastolatki. I w mediach się tego nie promuje, tylko pokazuje młode siksy, a starszych to już nie. A zestarzeć się z klasą to sztuka. Wymaga to ogromnej wiedzy i zaangażowania, a w starszym wieku nie każdemu już się chce w tym szperać. Także takie kompleksowe usługi ą świetnym rozwiązaniem.

2014-12-30 23:37:16
~Kola

Dokładnie, w Polsce jak ktoś o siebie dba i chce wyglądać młodo i zdrowo, to coś z nim jest nie tak. A ja właśnie jestem bardzo za takimi klinikami i uważam, że to wspaniałe miejsca!

2014-11-30 23:10:54
~hennia

Ja też jestem za tym, aby stosować różne zabiegi odmładzające, jeżeli mamy na to ochotę, nie musimy wdawać się w ingerencje chirurgiczne, żeby ładnie wygladać i starzeć się z klasą.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.