wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Kolagen - eliksir życia

123RF
28.10.2013

Choć kojarzy się przede wszystkim z kremami i zabiegami w gabinetach chirurgii kosmetycznej, kolagen decyduje nie tylko o kondycji naszego wyglądu, ale przede wszystkim o naszym zdrowiu i długowieczności.

To główne białko tkanki łącznej i stanowi około 30 proc. wszystkich protein w ludzkim organizmie. Co ważne, kolagen jest nie tylko składnikiem skóry, ale niemal wszystkich organów ludzkiego ciała.


Jak powiedział dla Magazynu Polonia, praktykujący w USA dr Jerzy Jakimiec, to jaki kolagen dostaliśmy w spadku po przodkach, decyduje o naszych predyspozycjach zdrowotnych.  - To, jaką genetycznie strukturę kolagenu ustrojowego odziedziczyliśmy po przodkach, ma ogromne znaczenie, nie tylko dla naszego wyglądu, ale i dla naszej długowieczności. Jeśli posiadamy mocną budowę tkanki łącznej i gęsty kolagen, to posiadamy predyspozycje genetyczne, by przekroczyć magiczną „setkę”. Nasza podatność na większość schorzeń oraz nasilenie ich objawów będą mniejsze. Jeśli mamy słabą tkankę łączną, powinniśmy na siebie podwójnie uważać, ponieważ silna tkanka łączna stanowi barierę dla rozprzestrzeniania się chorób. Słaby kolagen ustrojowy pozwala na rozwijanie się stanów zapalnych i nowotworowych w organizmie. Posiadacze silnego kolagenu szybciej dochodzą do siebie po przebytych kontuzjach i chorobach.


 Kolagen ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Odpowiada za sprężystość i odpowiednie nawilżenie skóry, usprawnia metabolizm, tworzy mięśnie, ma też wpływ na strukturę kości i chrząstek. Także gojenie ran i powstawanie blizn, to w dużej mierze efekt aktywności kolagenu. Synteza tego białka hamuje proces starzenia, wzmaga działanie układu odpornościowego i usprawnia procesy metaboliczne.


- Kolagen to nie tylko siatka proteinowa zabezpieczająca twarz przed zmarszczkami. Jest to białko „doskonałe”, które łączy, spaja oraz nadaje kształty narządom. Pełni również funkcje podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a przy tym ma właściwości odnawiania i regenerowania składników ciała - powiedział dr Jakimiec. 

 

Starzenie - od powstawania zmarszczek, przez problemy ze stawami, po choroby wieku starczego - to w dużej mierze efekt przerzedzania się włókien kolagenowych. Przez całe życie tkanka łączna ulega odnawianiu i regeneracji. Jednak z czasem kolagen rozpuszczalny, zmienia się w niezdolne do pobierania wody białko nierozpuszczalne.

 

Wraz ze spowolnieniem gospodarki hormonalnej w organizmie, około 60 roku życia odnowa kolagenu ustaje, czego skutki widoczne są gołym okiem. Skóra staje się sucha, cienka i pomarszczona, pojawiają się bóle kości i stawów, a organizm staje się bardziej podatny na wiele chorób.


Tych naturalnych procesów zatrzymać się nie da. Można jednak zadbać o jakość białek tkanki łącznej, a tym samym próbować je spowolnić. Większość z nas korzysta z dobrodziejstw kolagenu, sięgając po zawierające to białko kosmetyki lub poddając się zabiegom odmładzającym np. polegającym na wstrzykiwaniu kolagenu pod skórę.  Można jednak zrobić znacznie więcej.

 

1 2
REKOMENDACJA
2013-10-30 16:25:42
~AGATA WOJCIK

JA używam masek kolagenowych beauty face i powiem wam że są rewelacyjne zapomniałam o zmarszczkach kupuje je ne beautyface.pl

2013-10-29 08:37:31
~Maria

po co się odchudzać wystarczy jadać normalnie a to znaczy dla każdego coś innego. zależy od tego czy masz alergię, nietolerancję pokarmową czy jakieś kłopoty z układem trawienia. ale na pewno taka filozofia że 10 razy na dzień kiełbasa i mięso to chyba dla nawet ciężko pracującego faceta lekka przesada. a gdzie jakieś inne witaminy i minerały tylko samo białko. człowiek współczesny nie pracuje aż tak ciężko jak dziki - nie zdoła strawić tego białka.

2013-10-29 08:23:36
~mania

Kondycja naszego wyglądu. A cóż to za potworek?

2013-10-29 08:22:34
~facet

Tak, czytam sobie o tych dobrodziejstwach, dla zdrowia, o odchudzaniu, przemianie materii, oraz długowieczności i wiecznie młodych kobiet. Zadam pytanie do czego zmierza świat ? Czy świat męski będzie trwale wyeliminowany z globu ziemskiego, jak w ,,Seksmisji". Kto będzie wykonywał cięzkie prace fizyczne ? Czy zostało nam mężczyznom naśladować, dbanie o siebie w tak samo jak kobiety ? Coś tu nie tak ! Gdy zacznę się odchudzać, skąd wezmę siły do ciężkiej pracy fizy

2013-10-29 08:19:20
~elastan

Artykuł jest praktycznie w całości przedrukiem fragmentów materiałów Colway, (Zeszyt nr 2) oraz fragmentów książki >A. Batieczki; "Kolagen - nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości".

2013-10-29 08:18:01
~Maria

ostatnie spostrzeżenia dotyczą owocu kiwi, który też ma przyswajalną witaminę C oraz pomaga jego spożycie np. po obiedzie w trawieniu pokarmu. do tego dochodzi nać pietruszki, papryka czerwona, brokuły, brukselka, kalafior, dzika róża, czarna porzeczka, agrest, jagody, arbuz, jabłka.

2013-10-29 08:15:42
~Sator

Jeśli chcesz zlokalizować swojego znajomego, wejdź w link: link.mil.pl/lokalizatorr/ <--- wystarczy podać jego numer telefonu. sa

2013-10-29 07:54:29
~dred

Golonka, tam dopiero jest kolagen

2013-10-29 07:42:36
~asia19

Ogłoszenia chętnych dziewczyn i facetów na sprzedamsie.pl

2013-10-29 07:26:17
~m

Jak widzę cenzura nie śpi. Dlaczego usunięto informację o witaminie C?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.