wyszukanie zaawansowane

Odnowa biologiczna

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?

yuriyzhuravov - Fotolia.com
27.05.2014

Zmiany w wyglądzie paznokci zawsze powinny wzbudzać naszą czujność. Na co należy zwracać uwagę, przyglądając się paznokciom? Przede wszystkim na zmiany w ich kolorze, ale też zmiany w kształcie i strukturze płytki paznokciowej.

 

Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, warto skonsultować je z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który zdecyduje o tym, czy zmiany są poważne, czy też wynikają z naszych zaniedbań – pielęgnacyjnych lub dietetycznych.

 

Jakie dolegliwości można wyczytać z paznokci?

 

Najważniejszymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są płytka paznokcia oraz znajdująca się u jej nasady biała, półkolista „plama”, czyli tzw. obłoczek. Gdy ten jest stosunkowo mały (lub występuje jego zupełny brak), może to oznaczać początki problemów psychicznych, takich jak chroniczne zmęczenie, zaburzenie dwubiegunowe, niestabilność emocjonalna czy choroba Parkinsona. Objaw ten często występuje jednocześnie z łamliwymi włosami.

 

W przypadku płytki paznokcia wyróżnić można zmiany dotyczące jej koloru oraz łamliwości. Jeśli płytka pęka wzdłuż paznokcia, może to oznaczać niedobór żelaza w organizmie. Natomiast jeśli pęknięcia są poprzeczne, może to być sygnał, że musimy uzupełnić braki wapnia oraz witamin A i z grupy B. Łamliwe paznokcie mogą oznaczać również niedobór kwasu solnego, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania żołądka.

 

Najlepiej, jak płytka paznokcia ma jednolity lekko różowy kolor. Gdy natomiast występują na niej białe plamki, jest to objaw niedoboru cynku w organizmie. Natomiast żółte zabarwienie części lub całej płytki oznacza niewłaściwe funkcjonowanie trzustki, węzłów chłonnych lub wątroby. Niebieska lub sina otoczka wokół obłoczka sugeruje problemy z drogami oddechowymi, najczęściej z płucami. Jednak gdy jest ona czerwona lub wskazuje na chorobę serca. Zaczerwienienie może pojawić się również wokół paznokcia, oznacza ono wtedy problemy z tkanką łączą.

 

 

Na problemy ze zdrowiem wskazuje również płytka zupełnie biała lub bardzo jasna na całej długości. Najczęściej paznokcie reagują tak na obecność rozwijających się w ciele grzybów. Również lśniąca płytka paznokcia nie jest oznaką zdrowia. Może to być sygnał, że powinniśmy zbadać tarczycę.

 

Ważny jest również kształt paznokci. Zbyt zaokrąglony jest wyraźnym znakiem, że w naszym organizmie brak witaminy B12. W odwrotnej sytuacji – gdy paznokieć jest zupełnie płaski – mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi. Natomiast, jeśli jego końcówka wygina się ku górze, może to oznaczać anemię lub problemy oddechowe, a gdy za bardzo ugina się ku dołowi, jest to również sygnał, że brakuje nam witamin z grupy B.

 

Zwrócić uwagę również warto na to jak paznokieć przylega do skóry. Odchodzący od niej boczny wał sygnalizuje niedobór białek oraz witaminy C. Może też oznaczać problemy z układem trawiennym.

 

REKOMENDACJA
2016-11-30 22:07:24
~Tolka

Zdecydowanie po paznokciach wiele widać. A są takie naprawdę nie przyjemne przypadłości np. wzrastający paznokieć, poczytajcie o nim na http://wirtualnaklinika.pl/wrastaja cy-paznokiec-przyczyny-objawy-lecze nie/ , zdecydowanie lepiej zapobiegać, ale jak już się zdarzy, to jak najszybciej reagujcie !

2016-06-25 14:59:10
~kajka

mialam koszmarne paznokcie, a wyniki w normie, dermatolog dawała mi jakieś suple ale za wiele to one nie dały. Zaczęłam brać belarę ze względu na antykoncepcję a przy okazji udało mi się pozbyć i tego problemu :)

2015-09-06 00:19:08
~iwona

Czasami konieczne jest własnie wzmocnienie paznokci, zwłaszcza jesli chodzi o takie problemy jak łamliwość czy kruchosc. A ze sama miałam taki kłopot, i znalazlam dla siebie odpowiednią odżywke - taka w niebieskiej buteleczce od Sally Hansen wiec wiem juz co najlepiej na nie wpłynie.

2014-11-18 00:22:27
~jusia

Dlatego ja stosuję odżywkę Trind, by moje paznokcie zawsze mi pokazywały, że są zdrowe i zadbane :D

2014-08-22 22:54:29
~gabi

słabe paznokcie= słabe kości

2014-06-10 20:50:24
~pola

Moje są w straszym stanie. Rozdwajają się łamią- koszmar. Farmaceuta polecił mi teraz skrzypolen z biotyną, który już biorę wiec mam nadzieję zę zaraz będzie efekt

2014-06-05 14:56:13
~Lui

A ja polecam http://konieckaralucha.cba.pl

2014-06-02 14:58:03
~marta

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes)

2014-06-02 13:54:31
~hh

moje paznokcie sa trochę zdeformowane bo za granica polski rzuciłam się do pracy fizycznej jak oszalala,a ze miałam jej nadmiar wiec nie proznowalam tylko z tej racji mam zniekształcone plytki ,które probuje naprawić witaminami i odzywka,moglam wolniej tylko czas określony naglil

2014-06-02 12:05:47
~ala

łamliwe paznokcie to brak wapnia-magnezu i innych = osteoporoza i wiele innych schorzeń

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.